Pješačenje
Na području Parka markirano je 25 planinsko-pješačkih staza, različitih dužina i stepena zahtjevnosti. Sistem staza, ukupne dužine oko 150 km, vodi u planinski svijet jedinstvenih geomorfoloških karakteristika. Planine oštrih vrhova (Zupci, Minin bogaz), vertikalno zasječene (Savin kuk, Šljeme), sedlane (Sedlana greda), uvijene (Uvita greda), u obliku štita (Štit), išaranih strana (Šareni pasovi), usamljene (Stožina), čiji vrhovi nemaju imena (Bezimeni vrhovi) ili su obli (Obla glava) i brda sa kojih duvaju vjetrovi (Vjetrana brda), pružaju jedinstven doživljaj ledničkih jezera, stoljetnih šuma, travnatih brda i udolina. Preporučujemo staze: Edukativna staza oko Crnog jezera, Barno - Zminje jezero - Crno jezero, Todorov do – Prutaš, Crno jezero - Stari katun (Lokvice) - Ledena pećina, Sedlo – Zeleni vir – Bobotov kuk, Dobri do (Izvor Šarban) – Škrčko ždrijelo – Prutaš – Škrčka jezera
Planinski biciklizam
Durmitor pruža idealne uslove za planinski biciklizam, naročito na planinskoj visoravni Jezera. U zavisnosti od stepena fizičke spremnosti, iskustva i interesovanja posjetilaca, u ponudi su biciklističke staze različitog stepena zahtjevnosti. Na raspolaganju su cross country i free ride staza, koje polaze od Crnog jezera. Bicikla se mogu iznajmiti u Centru za posjetioce u Upravnoj zgradi NP Durmitor. Preporučujemo staze: Panoramska ruta „Durmitorski prsten“, Žabljak – Njegovuđa – Bare Žugića – Vražje jezero – Banske kuće – Javorje, Žabljak – Ivan do – Mlinski potok – Zminje jezero
Vidikovci
Na planinskom masivu Durmitora postoji veliki broj vidikovaca, koji pružaju izuzetne panoramske doživljaje, poglede na duboke kanjone Tare i Sušice, lednička jezera, četinarske šume, nepregledne pašnjake, okolne vrhove. Preporučujemo vidikovce: Ćurevac (1 625 mnv), Sedlana greda (2 227 mnv), Nedajno (1 480 mnv).
Kajakarenje po rijeci Tari
Kajakarenje na predviđenim dionicama rijeke Tare, koje nudi uživanje u njenoj iskonskoj ljepoti, atraktivnim vodopadima, pjenušavo bijelim bukovima, brzacima, tjesnacima i krivinama, organizuju privatni preduzetnici. Kajakarenje je najbezbjednije tokom ljetnjih mjeseci, kada je vodostaj Tare pogodan za ovu vrstu aktivnosti. Preporučujemo ture: Bistrica – Kulina - Splavište (II logor) (dužina 20km, vrijeme prolaska 3-4h, stepen težine III-V); atrakcije ture su prašuma crnog bora - Crna poda, tjesnac Đavolji lazi, stijene, krivine, priroda kanjona. Između Kuline i Splavišta nalaze se Strugovi, koji često ljeti nisu plovni dužinom 15m, pa kajake treba prenijeti. Splavište (II logor) - Radovan luka (dužina 25km, vrijeme prolaska 4-5h, stepen težine I-III); atrakcije ture su: Trešnjački bukovi, manastir Arhangela Mihaila, bukovi Aranđel, Neviđen i Zeleni virovi, Mušova i Bijela vrela, bukovi Crne ploče i Obodina, Lazin kamen, Sige (Bobovske) i ušće rijeke Drage. Radovan luka – Brštanovica (dužina 25km, vrijeme prolaska 5-6h, stepen težine I-III); atrakcije ture su: buk Đurasica,Tepački bukovi, Siljevački buk, buk Lizavica, Bajlovića sige, buk Zamosten, ušće rijeke Sušice, buk Nozdruć.
Šuma za čitanje
U blizini Centra za posjetioce, na obali Crnog jezera nalazi se šuma za čitanje, opremljena ležaljkama i kutijama s knjigama. Uz dobru knjigu, posjetioci mogu da odmaraju u hladu četinarske šume.
Sportski ribolov
Sportski ribolov dozvoljen je u periodu od maja do oktobra, na Velikom Crnom jezeru i u kanjonu rijeke Tare. Ribolov je moguć isključivo uz dnevnu sportsko-ribolovnu dozvolu, koja se dobija na licu mjesta od dežurnog nadzornika. Pecanje je dozvoljeno jednim štapom pomoću vještačkih mamaca, određenim danima na određenim lokalitetima. Najčešće vrste koje se mogu uloviti su potočna pastrmka,kalifornijska pastrmka i zlatovčica. Preporučujemo da ih uhvatite i vratite vodi. Veliko Crno jezero - Sportski ribolov se sprovodi na Velikom Crnom jezeru, u periodu od 14h do 19h svi danima u nedelji osim ponedeljka. Maksimalni ulov na Velikom Crnom jezeru su četiri pastrmke, minimalne dužine 25cm. Rijeka Tara - U ribolovnim vodama opština Mojkovac, Žabljak i Pljevlja na rijeci Tari od ušća rijeke Ravnjak do Drugog logora (Splavišta) od Drugih bijelih vrela do mosta Tepca, kao i desnom stranom rijeke Tare, od Drugog logora (Splavišta) do ušća rijeke Sušice i cijelim tokom Mlinskog potoka zabranjen je ribolov do 1. aprila 2021. godine. U ribolovnim vodama opštine Žabljak na rijeci Tari od Drugog logora (Splavišta) do Drugih bijelih vrela i od mosta Tepca do Badnjine (Velike kose) ribolov je dozvoljen od 8 do 17 časova. Maksimalni ulov na rijeci Tari je tri pastrmke, minimalne dužine 25cm.
Hodanje na krpljama
Staza za hodanje na krpljama Ski centar Savin kuk – Crno jezero (dužine 6,7km, vrijeme prolaska 2h, linearna) s blagim usponima i padovima prolazi kroz šumu smrče i jele. Markirana je zimskom markacijom i pogodna za korisnike svih uzrasta. Hodanje ovom stazom je uzbudljiv spoj rekreacije i sporta koji vam omogućava da drugačije doživite prirodu Durmitora zimi. Krplje se mogu iznajmiti u centru za posjetioce u Upravnoj zgradi NP Durmitor.
Gastronomija
Karakterističnu nacionalnu kuhinju Durmitora čine mlječni proizvodi i meso. Durmitorski specijaliteti su: kajmak, sir, kačamak, cicvara, ovčije mlijeko, pite od heljde, sira, kuvana domaća jagnjetina i razne vrste hljeba. Planine durmitorskog kraja bogate su šumskim plodovima koji se koriste u domaćoj kuhinji.
Rafting i splavarenje
Najpoznatiji turistički brend Durmitora je rafting rijekom Tarom. Spuštanje gumenim čamcima niz Taru je nezaboravna avantura i bogatstvo doživljaja brze rijeke, bukova i tjesnaca. Posebno su interesantni: vrelo Ljutica, most na Tari, Bajilovića sige, vodopadi rijeke Drage, Tepački bukovi. Splavarenje i rafting najbezbjedniji su tokom ljetnjih mjeseci, u periodu od 1. jula do 15. septembra, kada je vodostaj rijeke Tare pogodan za ovu vrstu aktivnosti. Splavarenje i rafting organizuju brojne turističke agencije. Ture mogu biti jednodnevne, dvodnevne ili trodnevne, a turistima su na raspolaganju motel Radovan luka, bungalovi, kajakaški dom, uređeni kamp, šatori. Preporučujemo ture: Splavište (II logor) – Žugića luka (dužina 14km, vrijeme prolaska 3-4h, jednodnevna tura); atrakcije ture su ušće rječice Ljutice i most na Đurđevića Tari. Splavište (II logor) – Žugića luka – Radovan luka (dužina 24km, vrijeme prolaska 5-6h, jednodnevna ili dvodnevna tura); atrakcije ture su: Trešnjački bukovi, manastir Arhangela Mihaila, bukovi Aranđel, Neviđen i Zeleni virovi, Mušova i Bijela vrela, bukovi Crne ploče i Obodina, Lazin kamen, Sige (Bobovske) i ušće rijeke Drage. Splavište (II logor) – Žugića luka – Radovan luka – Brštanovica - Šćepan polje (dužina 60km, vrijeme prolaska 10-11h, dvodnevna ili trodnevna tura); atrakcije ture su: Tepački bukovi, Bajlovića sige, ušće rijeke Sušice, Gorni i Donji Nozdruć, Jovovića sige, brojni potoci, izvor Skakavac, bukovi Brašanovica, Varda, Ćelije i Mladački, Uzlup i Mahnito vrelo.
Smještaj
U Parku su nalaze dva planinarska doma „Škrka“ i „Sušica“. Planinarski dom „Škrka“ nalazi se između Velikog i Malog Škrčkog jezera, na pješačkoj stazi koja vodi do Bobotovog kuka. Posjeduje veliki hol kapaciteta 20 mjesta, dvije dvokrevetne sobe i palače - drvene klupe za spavanje, gdje se može smjestiti ukupno 9 ljudi. Bez obzira da li se koriste kreveti ili palače, u ovom domu neophodne su vreće za spavanje. Oko doma ima uređeno mjesto za podizanje šatora. Dom je otvoren od polovine juna do kraja septembra i ima svog domaćina. Planinarski dom „Sušica“ nalazi se pored Sušičkog jezera, u blizini puta koji formira Durmitorski prsten. Dom sadrži četiri dvokrevetne sobe, šank, ognjište i toaletne prostorije, sa mogućnošću postavljanja šatora oko doma. Dom je otvoren od kraja juna do kraja septembra i ima svog domaćina. Na području Parka nalaze se i dva planinarska skloništa (bivaka), koji nijesu predviđeni za duži boravak planinara, već samo kao prenoćište na višednevnim treking turama ili u slučaju loših vremenskih uslova. Planinarsko sklonište "Lokvice" (1800mnv) nalazi se na glavnom čvorištu Durmitora, sa mogućnošću smještaja do 20 osoba. Oko doma ima uređeno mjesto za podizanje šatora, kao i pijaća voda. Otvoren je tokom cijele godine. Alpinističko sklonište "Kalice" (2020) nalazi se između visokih litica Šljemena i Savinog kuka. Kapaciteta 6-12 ležajeva i otvoren je cijele godine. Na području Parka izdvojeno je više lokacija za kampovanje: Žugića Luka, Radovan Luka, Škrka, Sušica, Šarban i Lokvice.
Vožnja čamcem i kajakarenje po Crnom jezeru
Vožnja drvenim čamcima i kajakarenje po jednom od najljepših jezera u Crnoj Gori - Crnom jezeru, odvija se u organizaciji Parka. Četinarska šuma koja okružuje jezero i planinski visovi Međed, Savin kuk i Crvena greda, daju mu posebnu ljepotu, koja ovo jezero čini zaštitnim znakom Parka. Jezero se nalazi na 1 416 mnv i sastoji se od dva manja jezera, povezana uskim tokom. Čamci i kajaci se mogu iznajmiti od dežurnog nadzornika Parka na Crnom jezeru.
Vidikovac u selu Nedajno
Nedajno (1 480mnv) pruža pogled na kanjon rijeke Sušice, najčuvenije selo Durmitora - Mala Crna Gora i katune.
Sedlana greda
Sedlana greda (2 227mnv), koji je zbog ljepote i grandioznosti nazvan i „Sedlom bogova“ sa kojeg se vide Valovito i Modro jezero, Šareni pasovi i vrhovi Šljemena.
Šuma za čitanje
U blizini Centra za posjetioce, na obali Crnog jezera nalazi se šuma za čitanje, opremljena ležaljkama i kutijama s knjigama. Uz dobru knjigu, posjetioci mogu da odmaraju u hladu četinarske šume.
Vožnja čamcem i kajakarenje po Crnom jezeru
Vožnja drvenim čamcima i kajakarenje po jednom od najljepših jezera u Crnoj Gori - Crnom jezeru, odvija se u organizaciji Parka. Četinarska šuma koja okružuje jezero i planinski visovi Međed, Savin kuk i Crvena greda, daju mu posebnu ljepotu, koja ovo jezero čini zaštitnim znakom Parka. Jezero se nalazi na 1 416 mnv i sastoji se od dva manja jezera, povezana uskim tokom. Čamci i kajaci se mogu iznajmiti od dežurnog nadzornika Parka na Crnom jezeru.
Vidikovac u selu Nedajno
Nedajno (1 480mnv); pruža pogled na kanjon rijeke Sušice, najčuvenije selo Durmitora - Mala Crna Gora i katune.
Edukativna staza oko Crnog jezera
- dužina: oko 3.6 km, - vrijeme potrebno za obilazak: 1 h, - kružna.
Sedlo (1907 m) - Sedlena greda (2227 m)
- vrijeme potrebno za obilazak:1h 30 min - kategorija: srednje teška, - linearna.
Staza "Jezera"
- dužina 6,2 km, - kategorija: laka, - vrijeme potrebno za obilazak: 3 h, - kružna. Itinerer: Suva lokva - Modro jezero - Srablje jezero - Valovito jezero
Biciklistička staza iz Žabljaka do Javorja
- dužina: 38 km, - vrijeme potrebno za obilazak: 2 h, - kružna. Itinerer: Žabljak - Njegovuđa - Bare Žugića - Vražje jezero - Banjske kuće - Javorje