Biljni svijet nacionalnih parkova Crne Gore je veoma bogat i raznovrstan. JPNPCG istražuje prioritetne rijetke zaštićene biljne vrste u okviru svojih jednogodišnjih Programa upravljanja za NPCG. Na osnovu istraživanja definiše se areal njihovog rasprostranjenja, pritisci na ekosisteme, te predlažu i implementiraju mjere zaštite, zavisno od dinamike potrebne za realizaciju.

Kada je riječ o identifikovanju prioritetnih rijetkih vrsta za koje će se sprovesti istraživanja u okviru Programa upravljanja za NP Skadarsko jezero za 2020. godinu, nastaviće se monitoring biljnih vrsta Caldesia parnassifolia i Marsilea quadrifolia – nacionalno i međunarodno zaštićenih vrsta, koje se po IUCN kriterijumima ugroženosti, u mnogim zemljama Evrope, vode kao iščezle i/ili kritično ugrožene. Dosadašnji rezultati monitoringa navedenih vrsta ukazuju na potrebu daljeg praćenja vrste Caldesia parnassifolia na lokalitetima Pančeva oka i Crni žar i Marsilea quadrifoliana lokalitetu Moračica (Žabljačke livade).

U NP Biogradska gora proučavaće se biljna vrsta Viscaria asterias, endem Balkanskog poluostrva, sa rasporostranjenjem u Crnoj Gori na Prokletijama i na Bjelasici, i to uz potoke i izvore subalpskog i  alpskog pojasa.

Prirodne vrijednosti i rijetkosti prostora NP Durmitora su prepoznate na nacionalnom i međunarodnom nivou. Biljna vrsta koja je ove godine izabrana za monitornig je Lathyrus binatus, endem Balkana, sa rasporostranjenjem u Crnoj Gori u kanjonu Sušice, na otvorenim karbonatnim siparima i u vegetaciji tamnih četinarskih šuma. Vrsta izabrana za monitornig u NP Lovćen je Anthyllis aurea, endem Balkanskog poluostrva. Na Lovćenu je evidentirana na lokalitetima Njeguši, Ivanova korita i Majstori, u vegetaciji pašnjačkih kamenjara, na stijenama, kamenjarima i žbunjacima montanog i subalpskog pojasa.

Dvije vrste su izabrane za monitoring u NP Prokletije, i to su Draba bertiscea, endem Crne Gore I Viscaria asterias, endem Balkanskog poluostrva. Jedini nalaz vrste Draba bertiscea je na Prokletijama, na Maja Kolata, oko karbonatnih snježanika na 2.200 metara nadmorske visine, dok je Viscaria asterias, sa rasprostranjenjem u Crnoj Gori na Prokletijama (Bogićevica – Mali Hrid) i na Bjelasici, u zoni šuma molike i uz subalpske i alpske izvore i potoke.

U cilju popularizacije vrijednosti nacionalno i/ili međunarodno značajnih biljnih vrsta i značaja njihovog očuvanja, JPNPCG pripremiće edukativni materijal koji će biti dostupan u Centrima za posjetioce svakog nacionalnog parka.

Nacionalni parkovi Crne Gore apeluju na korisnike prostora zaštićenih područja i građanstvo da se odgovorno odnosi prema ukupnim vrijednostima svih pet zaštićenih područja i čuvaju njihovo prirodno nasljeđe za današnje i sve buduće generacije. U skladu sa Zakonom o nacionalnim parkovima Crne Gore, zabranjeno je branje, sakupljanje, sječenje, vađenje iz korijena ili uništavanje ugroženih biljnih vrsta i gljiva čija su staništa u zaštićenim područjima.

Written by Mariana Mihajlovic