September 13, 2021 Uncategorized @me Nema komentara

Jelena Kljajević, direktorka Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore učestvovala je danas na okruglom stolu na temu „EKOLOŠKA DRŽAVA – 30 GODINA KASNIJE“, u organizaciji Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje Skupštine Crne Gore, povodom 30 godina od proglašenja Crne Gore ekološkom državom.

Tim povodom direktorka Kljajević, u uvodnom dijelu, istakla je da svojim prirodnim i kulturnim nasljeđem i raznovrsnom turističkom ponudom zasnovanom na prirodi, NPCG privlače iz godine u godinu sve veći broj posjetilaca.

„Od početka godine do danas svih pet Parkova, na ukupnom nivou, posjetilo je više od 900.000 posjetilca. Uzimajući u obzir pojavu i širenje pandemije kovid 19 i uslove koje je diktirala, prije svega, otežano poslovanje svih subjekata, nedostatak finansijskih sredstava za realizaciju naših brojnih inicijativa koje smo planirali kao nova Uprava od početka godine, možemo reći da smo zadovoljni ostvarenim. Istovremeno, uz unapređenje turističke ponude, očekujemo da će u narednom periodu NPCG, kao sve atraktivnije zelene turističke destinacije, privući još veći broj posjetilaca.“

Povodom obilježavanja jubileja 30 godina ekološke države, podsjetila je da tri nacionalna parkova, Durmitor, Biogradska gora i Lovćen, naredne godine obilježavaju sedamdeset godina od svog osnivanja.

„To ukazuje na njihovu dugu tradiciju u zaštiti, očuvanju i promociji prirodnih vrijednosti i predstavlja istovremeno kako jubilej za ponos, tako i za sagledavanje postignutog. Nacionalni parkovi Crne Gore su simboli naše zemlje, ekološke Crne Gore, a njihovo stanje predstavlja odraz naše svijesti i djelovanja prema zaštićenim područjima i prirodnim vrijednostima Crne Gore na ukupnom nivou. Više je nego očigledno da taj odraz nije u potpunosti jasan. No, pred nama je period koji zahtijeva uspostavljanje ključnih evropskih i ekoloških politika i standarda što će istovremeno doprinijeti uspostavljanju novih ciljeva u sferi zaštite prirodnih vrijednosti.“

U vezi sa izazovima sa kojima se suočavaju zaštićena područja, istakla je da su to prostori koji su više nego ikad brojnim negativnim faktorima koji u manjoj ili većoj mjeri utiču na njihove ukupne vrijednosti.

„Posljedice narušavanja biodiverziteta su uvijek prisutne, nekad manje ili više vidljive. One se moraju na vrijeme prepoznati i njima se mora naći adekvatno rješenje zasnovano isključivo na dobrim evropskim praksama. Crna Gora i njena zaštićena prirodna područja moraju efikasnije da se odupru ekološkim izazovima za šta je potrebno vrijeme, znanje i značajna finansijska sredstva. Na nama je da strateškim dokumentima upravljanja doprinesemo njihovoj efikasnijoj zaštiti i promociji pri čemu je od velikog značaja dobra saradnja sa svim institucijama sistema, NVO sektorom, kao i čvrsta komunikacija sa lokalnim zajednicama koje žive u njima ili njihovom neposrednom okruženju. Uz čvršću saradnju nadležnih institucija sistema, efikasniju kaznenu politiku ka počiniocima nezakonitih radnji na područjima parkova, i podizanje nivoa svijesti o zaštiti prirodnih vrijednosti, možemo očekivati bolje rezultate i postizanje evropskih standarda.“

Pored predstavnika JP, na okruglom stolu učestvovali su i predstavnici drugih nadležnih institucija, kao i NVO sektora.

Okrugli sto održan je danas, 13.9.2021. godine u Vili Gorici u Podgorici, dok je u nedjelju, 19.9.2021. godine planirano održavanje posebne sjednice Skupštine Crne Gore na Žabljaku.

Fotografije: preuzete sa sajta Skupstine Crne Gore

Written by Mariana Mihajlovic