Na lokalitetu Crni žar, uz obalu ostrva Koraćica, evidentirano je prisustvo rijetke močvarne vrste Caldesia parnassifolia, od strane stručne saradnice za floru u JPNPCG Slavice Đurišić i savjetnice u Prirodnjačkom muzeju Vere Biberdžić. Populacija je brojna i stabilna, što je od izuzetng značaja za očuvanje ove vrste. Pruža se duž zapadne obale ostrva, u pojasu od 465 m x 50m, a sporadično i na širem području Crnog žara.

Caldesia parnassifolia je močvarna biljna vrsta, koja postepeno nestaje sa prostora Evrope. Zagađenja i ubrzani proces zarašćivanja njenih prirodnih staništa su glavna prijetnja i razlog ovako negativnog trenda. Kao kritično ugrožena (CR) biljna vrsta u više zemalja Evrope, našla se na svim značajnim listama (EU IUCN Red List, Konvencije o zaštiti evropskih divljih vrsta i prirodnih staništa i EU Habitat direktive – Anex II, IVb) koje joj daju status međunarodne zaštite. Stavljena je na preliminarnu listu crvene flore Crne Gore, a neophodno je da se nađe i na revidiranoj listi zaštićenih vrsta Crne Gore.

Caldesia parnassifolia je prvi put evidentirana na lokalitetu Pančeva oka (Biberdžić, V. 2007). To je, do sada, bio jedini poznati nalaz za Skadarsko jezero i Crnu Goru.

Monitoring Caldesia parnassifolia, od strane stručne službe JPNPCG, počeo je 2013. godine, kada je potvrđen literaturni navod za lokalitet Pančeva oka, utvrđeno stanje i evidentirani pritisci na stanište i populaciju. Vrsta je identifikovana u svega 10-ak primjeraka, uz veće tresetno ostrvo, u uslovima izražene eutrofikacije i zarastanja ostrva i njegove obale. Pokrenut je godišnji monitoring, kako bi se ustanovilo da li je populacija u negativnom trendu u odnosu na uslove staništa. Međutim, naredno istraživanje pokazuje da se dio tresetnog ostrva odvojio od matičnog supstrata, što je u tom dijelu uslovilo veću dubinu vode i od tada se gubi prisustvo ove vrste na toj lokaciji. Po mišljenu stručne saradnice za zaštitu flore i vegetacije Slavice Đurišić, vrsta time nije izgubljena, imajući u vidu površinu neistraženog područja južne obale jezera, ali da su izražena eutrofikacija i zarastanje jezera faktori koji mogu dovesti do njenog nestanka.

Imajući u vidu rijetkost vrste i na evropskom, i na nacionalnom nivo, nalaz na Crnom žaru  je od velikog značaja sa stanovišta očuvanja florističkog diverziteta, ne samo Skadarskog jezera, već Crne Gore. Na ovom lokalitetu stanište nije pod pritiskom ubrzanog zarastanja što je od presudnog značaja za očuvanje brojnosti i stabilnosti populacije Caldessia parnasifolia. Takođe, sa velikom vjerovatnoćom se može pretpostaviti da je vrsta prisutna i na drugim, sličnim, još uvijek neistraženim staništima Skadarskog jezera.

Written by Mariana Mihajlovic