Nacionalni parkovi Crne Gore, Agencija za zaštitu prirode i životne sredine i NVU „Živjeti zeleno“, obilježili su zajedničkim edukativnim aktivnostima, Svjetski dan vidre, u NP Skadarsko jezero, 29.05.2019. godine. Tim povodom, u edukativnoj radionici u Centru za posjetioce na Virpazaru učestvovali su učenici osnovnih škola u kojima su tokom prošle godine formirani „Timovi vidri“. S tim u vezi, NP Skadarsko jezero posjetili su učenici OŠ „Mustafa Pećanin“ iz Rožaja, OŠ „Jovan Tomašević“ iz Virpazara, OŠ „Međuriječje“ iz Kolašina, „Obrazovnog centra“ iz Plužina, OŠ „Vuk Karadžić“ iz Berana, OŠ „Milovan Rakočević“ i OŠ „Radomir Rakočević“ iz Mojkovca. Direktor NP Skadarsko jezero Nenad Ivanović, istakao je da vidra predstavlja jedan od indikatora zdrave životne sredine i da se nalazi na listi zaštićenih i ugroženih vrsta u Crnoj Gori i zemljama Evropske Unije.



Takođe je podsjetio da je 30. maja prošle godine, po prvi put u Crnoj Gori, obilježen Svjetski dan vidre i to upravo u NP Skadarsko jezero.
„Monitoring vidre u NP Skadarsko jezero započet je tokom 2011. godine kroz programsku aktivnost „Kartiranje potencijalnih staništa vidre“. Sprovedenim aktivnostima monitoringa u prethodnom periodu dobili smo podatke o mikrolokalitetima, tj. staništima vidre na Skadarskom jezeru, ali i podatke o mjestima gdje je ona ugrožena antropogenim djelovanjem. S tim u vezi, sprovedene su i mjere njene zaštite, kao što je postavljanje dva saobraćajna znaka upozorenja na dionici magistralnog puta između Vranjine i Virpazara kojima se vozači upozoravaju da prolaze kroz stanište vidre, te da je neophodno da prilagode brzinu. Ovo je bilo važno iz razloga što je monitoring pokazao da vidre stradaju u saobraćaju upravo na ovoj dionici puta.“


Takođe je kazao da „kao jednu od mjera zaštite i popularizacije ove harizmatične i zakonom zaštićene vrste, NP Skadarsko jezero već drugu godinu za redom, organizuje edukativne radionice povodom obilježavanja Svjetskog dana vidre. Ove godine ovaj značajan ekološki datum obilježavamo u saradnji sa Agencijom za zaštitu prirode i životne sredine i NVO Živjeti zeleno. Cilj nam je da skrenemo pažnju javnosti na značaj zaštite vidre i njenih staništa, te da pošaljemo poruku kako su to uradila djeca iz više crnogorskih opština koja su, preko projekta „ZaPazi vidru“, prisustvovala u prethodnom periodu, edukativnim radionicama posvećenim zaštiti vidri.

“ Pozdravljajući prisutne i izražavajući osobito zadovoljstvo zbog činjenice da je Agencija za zaštitu prirode i životne sredine glavni pokrovitelj današnje manifestacije, mr Jelena Koprivica je kazala da činjenica da je vidra zaštitni znak Bernske konvencije (Konvencija o zaštiti evropskih divljih vrsta i njihovih staništa), dovoljno govori o značaju ove vrste na evropskom nivou.


„Za vrijeme održavanja radionica, djeca su bila u prilici da nauče da vidre pripadaju porodici kuna, da su poluvodene životinje, te da na svijetu postoji 13 vrsta vidri, a da je kod nas zastupljena samo jedna vsta i to Evroazijska vidra. Vidre žive na svim kontinentima, osim u Australiji i na Antarktiku. Iako zaštićena, vidra se, nažalost, i danas izlovljava zbog njenog skupocjenog krzna.


Agencija za zaštitu prirode i životne sredine je, kako je kazala ona, kroz ovaj projekat, tokom prethodne godine, pozvala svu zainteresovanu javnost, dakle, pojedince, planinare, zaštitare, i sve ljubitelje prirode da pošalju fotografije ili video zapise vidre koju su zapazili u prirodi Agenciji, te da će Agencija najbolju fotografiju novčano nagraditi. Fotografije ne smiju biti preuzete sa internet stranice ili od drugih lica, a koristiće se isključivo u edukativne i promotivne svrhe.

O ekološkim radionicama posvećenim očuvanju vidre, timovima vidre i ostalim aktivnostima, informisala je predstavnica NVU „Living Green-Živjeti Zeleno“ iz Podgorice Tanja Rakočević.
Tokom radionice u Centru za posjetioce na Virpazaru, kao i na Vranjini, edukatori NPCG i Metalurško- tehnološkog fakulteta u Podgorici informisali su o najznačajnijim karakteristakama vidre i njihovim staništima u NP Skadarsko jezero. Takođe su bili izloženi literarni i likovni radovi učenika ovih škola na temu zaštite i očuvanja vidre.
Na kraju radionice, mr Jelena Koprivica uručila je nagrade najboljim radovima na temu zaštite vidre i njenog staništa, kao i zahvalnice svim školama koje su učestvovale u ovom projektu, za doprinos i lijepu saradnju. Podsjećamo, Međunarodni fond za opstanak vidri, International Otter Survival Fund (IOSF), počeo je sa obilježavanjem Svjetskog dana vidre 2014. godine. Danas se ovaj dan obilježava u preko 20 država svijeta sa ciljem upoznavanja javnosti sa značajem očuvanja ove vrste i njenog staništa. U Crnoj Gori se obilježava po drugi put.

Written by Anes Lekic