Prekograničnim stazama unaprijeđuje se saradnja Crne Gore sa državama regiona, istaknuto je na svečanoj prezentaciji povodom zatvaranja projekta „Bijela Via Dinarika – staza koja prirodno povezuje“, koja je održana 07.06.2019. godine u PR Centru u Podgorici, u organizaciji CSTi.
Šefica Službe za promociju, edukaciju i turizam, Hajdana Ilić Božović, podsjetila je da je Ministarstvo održivog razvoja i turizma, u saradnji sa JPNPCG, 2015. godine, iniciralo projekat „Razvoj tematskih staza u nacionalnim parkovima‟ kojim je predviđena izrada projektnih rješenja formiranja pet tematskih staza.

„Tematske staze doprinose, ne samo obogaćivanju turističke ponude nacionalnih parkova, već i povećanju broja posjetilaca, produžetku njihovog boravka, dok lokalnim privrednicima i stanovništvu omogućavaju ostvarivanje direktnih ekonomskih koristi. Posjetioci dolaze u nacionalne parkove ne samo radi odmora, već i da nauče nešto novo, upoznaju prirodu i njihovo kulturno naslijeđe uključujući tradiciju i običaje lokalnog stanovništva”.
Takođe je informisala da su do sada realizovana dva projektna rješenja – tematska staza u NP Biogradska gora „Ljeto na katunu – odakle dolaze naši tradicionalni proizvodi“ i formiranje tematske staze u NP Durmitor „Kanjon Tare – Život na ivici i vječita inspiracija“.
„Realizacija tematske staze započeta je 2016. kada je izvršeno uređenje parkinga i vidikovca „Brojilo“, a na stazi je instalirano šest informativnih tabli, smjerokazi, kao i odmorišni mobilijar.

Danas imamo kompletnu tematsku stazu u NP Durmitor, kojom ćemo, ne samo obogatiti turističku ponudu Parka, već i donekle rasteretiti edukativnu stazu oko Crnog jezera i vidikovac Ćurevac, budući da su, formiranjem tematske staze, uređena 3 vidikovca na rijeci Tari“, rekla je Ilić Božović.
Na prezentaciji je takođe istaknuto da su Projektom Bijela Via Dinarika predložene dvije tematske staze, sa ciljem da se očuvaju vlastite kulturne karakteristike i identitet, u odnosu na regionalni i globalni kulturni kontekst.
Svetlana Vujičić ispred CSTi, podsjetila je da je na osnovu već urađenog projektnog elaborata iz 2015. godine u saradnji sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma i JPNPCG, u toku implementacija tematske staze „Kanjon Tare – život na ivici i vječita inspiracija.
Ispred Planinarskog Saveza Crne Gore, Pavle Bandović, predstavljajući planinarski vodič za prekograničnu oblast Bosne i Hercegovine i Crne Gore,  kazao je da su, kroz sistematizovan sadržaj, pružene opšte informacije o odabranim stazama. Vodič je namijenjen i turističkim poslanicima, kao podsticaj da valorizuju to prekogranično područje. Uz pomoć planinarskog vodiča i mape koji su izrađeni u okviru ovog projekta, turistima će se omogućiti da samostalno posjete bijelu Via Dinarika stazu.

Staza Via Dinarika, koja prolazi kroz Crnu Goru, izabrana je iz mreže nacionalnih staza, jer prirodno povezuje Crnu Goru sa ostalim državama Balkana. Predstavnik Savjeta za Regionalnu Saradnju Sarajevo (RCC), Nikola Gaon, kazao je da je Evropska unija (EU) prepoznala potencijal turizma na Zapadnom Balkanu i podržala inicijativu regionalnih kulturnih i avanturističkih ruta. Takođe je kazao da posjetioci pokazuju veće interesovanje za kulturni i avanturistički turizam, u odnosu na ostale grane turizma.
Više informacija o projektu i prekograničnim stazama, možete pronaći na sajtu CSTi, www.cstimontenegro.org.

Written by Anes Lekic