Sjednica Socio-ekonomskog savjeta Nacionalnog parka Prokletije održana je danas (15.10.2021. godine) u Sali Skupštine opštine Plav u cilju analize turističke sezone, sa predlogom mjera za narednu i okupila reprezentativne predstavnike lokalne zajednice, lokalnih uprava i LTO Plav i Gusinje, predstavnike turističke privrede, planinarskih društava, turističkih agencija i NVO sektora.

Na sastanku kao glavna tačka dnevnog reda analizirana je tekuća turistička sezona. Prema riječima direktora Nacionalnog parka Marinka Barjaktarovića, ovogodišnja sezona premašila je sva očekivanja i bila rekordna od uspostavljanja Parka što u statističkim iskazima govori da je bila za 14 odsto bolja u odnosu na 2019.godinu. Barjaktarović je takođe istakao da je otvaranje zajedničkog graničnog prelaza, Zatrijebačka Cijevna – Grabon između Crne Gore i Republike Albanije, stvorilo pretpostavke za značajno veći broj dolazaka gostiju iz Podgorice i primorja sa jedne, i unutrašnjosti Albanije sa druge strane kao ključnih emitivnih tržišta za ovaj Nacionalni park.

Takođe je istakao značaj da postoji ogromni potencijal za unapređenje saradnje u svim aspektima sa opštinama Plav i Gusinje i drugim lokalnim subjektima jer samo zajedničkim djelovanjem svih činilaca i korisnika prostora Parka može se realizovati osnovna misija i cilj zaštićenog područja, a to su zaštita biodiverziteta i kulturnog nasljeđa. Direktor parka je istakao da postoje mogućnosti kroz korišćenje dostupnih fondova EU i značajnim i većim kapitalnim ulaganjima od strane države da se podstakne razvoj svih vidova održivog turizma za koji postoje fantastične predispozicije u ovom Nacionalnom parku, a što će u krajnjem donijeti značajne benefite i NP i lokalnim zajednicama. Direktor je istakao da je spreman da uvaži sve predloge koji dolaze od strane lokalnih stejholdera i iste predloži da budu dio godišnjeg programa upravljanja u skladu sa zakonom i prostornom planu.

Ispred JPNPCG dr Veselin Luburić je istakao da se Sjednica socio-ekonomskog savjeta održava nakon dvije godine u specifičnim okolnostima globalne pandemije kovida19 koji su paralisali sve turističke aktivnosti u prethodnoj godini. Međutim, zajedničkim naporima države i turističke privrede, NTO CG i JPNPCG, i otvorenošću granica prema svim državama regiona i državama iz kojih tradicionalno dolaze turisti u Crnu Goru, u datim okolnostima, ova sezona se može kvalifikovati kao veoma uspješna. U prilog tome govori i činjenica da su pojedini Nacionalni parkovi premašili projektovanih 65 odsto turističkog prometa na državnom nivou, a najbolji je pokazatelj NP Prokletije koji je imao i značajno bolje rezultate nego rekordne 2019. godine.

Luburić je istakao očekivanja da će tendencija rasta broja posjeta iz godine u godine biti sve veća u ovom nacionalnom parku i da će sezona trajati značajno duže nego što je to bio slučaj ove godine. Shodno Programu upravljanja za 2021.godinu sa aspekta zaštite prirode, Služba zajedničkih poslova izvršila je istraživanja faune na više lokaliteta, kao i zaštitu flore od kojih se posebno izdvaja zaštita balkanske alpske tresave u NP Prokletije koja predstavlja endemičnu zajednicu.

Takođe je istakao odličnu saradnju sa NVO sektorom, prije svega sa Green Home, NVO CZIP i Parkovima Dinarida u cilju zajedničkih aktivnosti zaštite prirode i održivog turizma.

Sa tog aspekta naročito je istakao projekat koji je finansirala Evropska Unija u okviru IPA programa prekogranične saradnje Crne Gora – Kosovo, a koji je NP Prokletije realizovao u saradnji sa NVO CZIP ”Eco and Outdoor Tourism Actions of the Balkan Alps“. S tim u vezi, na prostoru Prokletija sprovedene su brojne aktivnosti sa ciljem održivog razvoja prekogranične regije kroz zajedničke turističke potencijale zasnovane na prirodnom i kulturnom nasljeđu. Takođe su održane brojne edukativne radionice sa lokalnim ponuđačima turističkih proizvoda sa naboljim praksma i iskustvima u razvijenim parkovima.

U diskusiji su učestvovali predsjednik Opštine Plav Nihad Canović koji je istakao važnost saradnje Opštine i Parka i istakao da su očekivanja Opštine od nacionalnoog parka velika i iskazao spremnost za zajedničke aktivnosti Opštine Plav i JPNPCG.

Sjednici socio – ekonomskog foruma prisustvovali su reprezentativni predstavnici lokalne zajednice Plava i Gusinja, lokalne turističke organizacije ovih opština, predstavnici Nacionalne turističke organizacije Crne Gore, predstavnici NVO sektora i istaknuti pojedinci prijatelji parka. Svi učesnici u diskusiji istakli su potrebu za češćim održavanjem ovih sastanaka, tematskih sjednica kako bi se postigao konsenzus u svim segmentima funkcionisanja ovog nacionalnog parka.

Written by Mariana Mihajlovic