Mart 20, 2018 aktuelno Nema komentara

Razvoj turističkih kapaciteta Nacionalnih parkova Crne Gore bila je glavna tema sastanka sa ambasadorom Savezne Republike Njemačke u Crnoj Gori Hans Günther Matternom koji je organizovan u ministarstvu održivog razvoja i turizma, 19.2.2018. godine. Sastanku su prisustvovali ministar održivog razvoja i turizma Pavle Radulović, te ispred Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore, Azra Vuković predsjednica UO, Elvir Klica direktor JPNPCG sa saradnicima Nelom Vešović Dubak, Aleksandrom Mijovićem i CIM ekspertom Thomasom Woehrsteinom.

Njemačka je veoma zainteresovana za očuvanje i razvoj turističkih kapaciteta pet nacionalnih parkova u Crnoj Gori u čemu će nastaviti da pomaže. Na sastanku je ocijenjeno da nacionalni parkovi Crne Gore predstavljaju odličan potencijal za razvoj prirodnog i kulturnog turizma, budući da su turisti koji preferiraju ovakav vid odmora i zabave vrlo često zaljubljenici i u kulturno nasleđe zemlje.

Ministar je naglasio ljepotu, istorijski, kulturni ali i životni značaj za stanovništvo koje je bilo nastanjeno na današnjem području ovih parkova, posebno ističući Skadarsko jezero. On je kazao da u njima postoji velika šansa za razvoj u čemu očekuju podršku Njemačke. Takođe je naveo da je veoma važno podizanje svijesti građana o štetnosti zagađenja prirode, posebno nacionalnih parkova koji predstavljaju blago zemlje.

Predstavnici Nacionalnih parkova Crne Gore ukazali su na značaj očuvanja, zaštite i promocije crnogorskih nacionalnih parkova i istakli da oni predstavljaju važan segment u ukupnoj turističkoj ponudi naš zemlje. Takođe su podsjetili da je prošle godine registrovano više od 326.000 posjetilaca, kao i da se trend rasta broja posjetilaca povećava iz godine u godinu.

Sagovornici su saglasni da je neophodno naći mjeru između potrebe turista da u nacionalnom parku mogu prenoćiti i imati obrok, a sa druge strane uživati u netaknutoj prirodi.

Materna je interesovalo koliko država prihoduje od poslovanja Nacionalnih parkova, na šta je Radulović odgovorio da za sada država finansira njihovo postojanje. Kako je naveo, cilj je da se drugačijim modelima poslovanja vremenom ukine naplata ulaznica, kao što je to slučaj u 80 odsto zemalja Evropske unije. Vohrstejn je kazao da je ulaganje države u nacionalne parkove u razvijenim zemljama veoma isplativ posao. Kao primjer je naveo da Sjedinjene Američke Države na svaki uloženi dolar u nacionalne parkove, zarade deset dolara.

Matern je posebno pohvalio projekat Ministarstva Panoramski putevi, navodeći da se na sličan način može organizovati razgledanje crkava i kulturnih znamenitosti.

Na sastanku je bilo riječi i o ulcinjskoj Solani. Radulović je ponovio da je Studija zaštite Solane skoro završena, te da će taj dokument tačno odrediti koji dio Solane treba štititi i na koji način.

Written by Anes Lekic