July 31, 2023 aktuelno Nema komentara

Čuvati parkove je čast, ali i veliki izazov!

U svijetu ih zovu Rendžeri – kod nas su poznati kao Nadzornici!

Njihovo radno vrijeme je 24 časa, 365 dana u godini. Oni paze, čuvaju i štite nacionalne parkove Durmitor, Biogradsku goru, Skadarsko jezero, Lovćen i Prokletije.

Svjetski dan rendžera 31. jul obilježava se širom svijeta kako bi im se odala počast za posao koji rade u različitim uslovima, djeluju u kriznim situacijama i bore se sa različitim nepravilnostima na terenu – a sve u cilju zaštite i očuvanja prirode.

Posao šefa Službe zaštite u NP Biogradska gora Mile Rnković obavlja 26 godina. Za njega je, kako kaže, čast i zadovoljstvo da čuva jednu od poslednjih prašuma u Evropi.

“Posao fizičke zaštite obavlja još 9 nadzornika u NP Biogradska gora. To je posao koji u kontinuitetu traje 24 časa 365 dana, ljeti i zimi – u svim mogućim uslovima. Služba zaštite je na terenu u cilju zaštite svih dobara parkova i kako bi spriječila protivpravne radnje kao što su sječa, nelegalna gradnja, lov, ribolov i sve druge aktivnosti koje mogu narušiti prostor koji je priroda stvarala hiljadama godina. Pored zaštite prirode prioritet nam je i bezbjednost posjetilaca, pa smo često spasioci, čuvari, vatrogasci…”, objasnio je Rnković.

Služba zaštite NP Lovćen broji 10 nadzornika koji rade timski u cilju zaštite svih dobara ovog zaštićenog područja. Šef Službe Đorđije Kaluđerović ističe da koliko je planina lijepa ljeti, toliko u zimskim mjesecima dobija onu drugu nepredvidivu i opasnu ćud.

“Tokom zimskih mjeseci se susrijećemo sa različitim izazovima, često su tu i potrage za posjetiocima i transport povrijeđenih. Imamo noćne i aktivnosti u ranim jutarnjim časovima u cilju suzbijanja krivolova, jer teritorija ovog parka obuhvata tri opštine – Cetinje, Budvu i Kotor. Što je veća prisutnost posjetilaca to Služba ima više posla, pa pored usmjeravanja posjetilaca i komunikacije sa njima, posebno vodimo računa o prevenciji od požara”, kazao je Kaluđerović.

I u NP Durmitor ističu da turistička sezona i povećan broj turista nosi sa sobom određene izazove na terenu. Nadzornik Željko Terzić ističe da je od početka godine bilo 30 slučajeva potrage za turistima samo u rejonu oko Crnog jezera.

“Susrijećemo se sa različitim problemima. Posjetioci u japankama krenu na Bobotov kuk, a mi smo tu da upozoravamo da se nespremno i bez prikladne opreme ne smije iću u planinu. Tura oko Crnog jezera primamljiva je svima, ali često stariji posjetioci precjene svoje mogućnosti, pa ih čamcima tražimo, spašavamo sa nepristupačnih mjesta, nosilima izvlačimo iz šume zajedno sa nadležnim službama. Poslednji slučaj bio je čovjek od 83 godine koji je skrenuo sa staze, zalutao i tražio pomoć”, objašnjava Terzić.

I dok u planinskim predjelima posao Službe zaštite uglavnom sličan, u NP Skadarsko jezero, gdje se najveći broj aktivnosti dešava na vodi, on predstavlja potpuno drugačiji način rada i angažovanja nadzornika.

“Posao nadzornika na Skadarskom jezeru je zahtjevan i izazovan. Susrijećemo se sa svim nezakonitim i zakonitim radnjama u akvatorijumu, a 16 nadzornika i 9 ribočuvara svakodnevno i 24 časa obilaze teren. Ove godine imali smo rekordnu zaplijenu nedozvoljenih sredstava kada je nezakoniti ribolov u pitanju, pa sada možemo reći da je krivolov incidentna pojava na jezeru. Da je u najvećoj mjeri smanjen broj slučajeva nezakonitog ribolova potvrđuju i podaci našeg Monitoring centra koji akvatorij jezera posmatra  24 časa”, kazao je šef Službe zaštite NP Skadarsko jezero Vuk Saičić.

Posao nadzornika težak je, naporan, odgovoran, a u nekim momentima i opasan. Sve su to razlozi zbog kojih je interesovanje mladih za rad u ovoj Službi na niskom nivou, smatra šef Službe zaštite NP Durmitor Zoran Krejović.

“Mislim da ovo pitanje treba normativno riješiti, smanjiti starosnu granicu za rad u Službi zaštite, regulisati benificirani radni staz za zaposlene, obezbijediti najbolju tehničku opremljenost. Sve navedeno bi sigurno uticalo i na veće interesovanje mladih za ovaj posao i omogućilo da se služba ojača, jer je 14 nadzornika za konfiguraciju terena i 34 hiljade kvadratnih hektara parka malo”, kazao je Krejović.

Svjetski dan renžera obilježava se od 2007. godine, a utvrdila ga je Međunarodna rendžerska federacija.

Written by Jovana Bojicic