Povodom obilježavanja Evropskog dana parkova, 24. maja, koji se organizuje u evropskim zaštićenim područjima u cilju podizanja svijesti o značaju očuvanja prirode, Nacionalni parkovi Crne Gore organizovali su promotivnu vožnju turističkim vozom u NP Biogradska gora u cilju promocije nove turističke ponude za predstavnike nadležnih institucija i organizacija iz oblasti zaštite i promocije prirode.
Tim povodom, direktor JPNPCG Elvir Klica, kazao je da Evropski dan parkova, ove godine, obilježavamo u NP Biogradska gora koji se na mapi zaštićenih područja Dinarskog luka izdvaja kao jedna od posljednjih prašuma Evrope i kao nacionalni park koji se nalazi na Tentativnoj listi UNESCO, a brojnim aktivnostima koje sprovodimo, očekujemo da će pored Durmitora i ovaj park ubrzo biti na UNESCO sajtu.


„Nabavkom turističkih vozova, kao svojevrsne atrakcije, ispunjavamo jednu od najvažnijih strateških planskih smjernica, a to je smanjenje broja parkiranih automobila pored jezera, i jačanje Brenda Nacionalnih parkova kao destinacije koja dokazuje apsolutnu posvećenost razvoju održivih vidova turizma. Izgradnjom i uređenjem parking prostora na Kraljevom kolu, a čija realizacija je planirana za ovu godinu, stvorićemo sve neophodne pretpostavke, da već od iduće godine, na obali Biogradskog jezera nemamo parkiranih atobusa i automobila.

To je u konačnom bila i svrha i cilj nabavke vozova, u čijoj smo promotivnoj vožnji imali prilike da uživamo danas.“ „Zahvalnost dugujemo Vladi Crne Gore, Privrednoj komori Crne Gore i Upravi za javne radove koji su prepoznali značaj i kroz realizaciju projekta „Razvoj niskokarbonskog turizma” u Crnoj Gori, a čiji je implementator UNDP, doprinijeli da projekat uspješno realizujemo. Nabavka dva turistička voza u NP Biogradska gora ukupne vrijednosti 549.757,00 € finansirana je iz kapitalnog budžeta Crne Gore, sufinansirana od strane UNDP sa iznosom od 130.800,00 €.“ Generalni direktor Direktorata za klimatske promjene i mediteranske poslove u Ministarstvu održivog razvoja i turizam, Ešef Husić, kazao je da se „mi suočavamo sa globalnim problemom klimatskih promjena, kao i da će ovakvi projekti koji će generisati smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte, sve više dobijati na značaju.


„To je naša obaveza kao države jer smo mi potpisnici, kako globalnih konvencija kad su u pitanju klimatske promjene, prije svega mislim na UN konvenciju o klimatskim promjenama, a posebno ono što je ugovorna obaveza naše države, a to je potpisivanje Pariskog sporazuma koji ograničava emisije gasova sa efektom staklene bašte, i mi kao država smo uzeli u obavezu smanjene emisije gasova sa efektom staklene bašte na referentnu 1990.godinu u iznosu od 30 posto do 2030. godine. Ovo je projekat koji je jedan u nizu onih koji su upravo dali doprinos u smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte.“

Menadžerka programa u UNDP-u Aleksandra Kiković istakla je da posebnu pažnju treba posvetiti korišćenju vozila u zaštićenom području kakav je NP Biogradska gora. „Uvođenjem turističkih vozića, elimisaće se frekventni saobraćaj na dionici od Kraljevog Kola do jezera, rastereti prostor u blizini Biogradskog jezera i smanjiti nivo emisija ugljendioksida nastalih korišćenem privatnih vozila.“ Takođe je kazala da Park predstavlja svojevrsnu školu u prirodi zbog svoje biodiverzitetske specifičnosti. „Posjetioci će tokom vožnje, zahvaljujući instaliranoj audio opremi, imati priliku da čuju sve važne i interesantne informacije o flori i fauni i turističkoj ponudi parka. Ovo je idealan način da se posjetiocima za kratko vrijeme pruži interesantan i privlačan ugođaj, a da se smanji negativan uticaj na životnu sredinu.“ Generalni sekretar PKCG, Pavle D. Radovanović, kazao je da je uvođenje novih turističkih vozova „važan korak u pravcu osnaživanja turističke infrastrukture jedne od prirodno najatraktivnijih i ekološki najočuvanijih lokacija u Evropi“.
„Projekat turističkog voza se uklapa u opredjeljenje Crne Gore da razvija svoje destinacije koristeći puni potencijal bogatih prirodnih resursa, kako bi gostima ponudila savremene sadržaje i dobila mjesto na turističkoj mapi svijeta koje joj po jedinstvenoj pejzažnoj raznolikosti pripada.
Nacionalni park Biogradska Gora jeste konkurentska prednost turističke ponude Crne Gore, koja sa ovakvim projektima dobija zasluženi epitet vrhunske izletničke i turističke destinacije.“ Takođe je istakao da je Evropski dan parkova prilika da se podsjetimo da Crna Gora na putu
harmonizacije svog ekonomskog razvoja sa politikama Evropske Unije ima obavezu da slijedi ciljeve održivog rasta koji se nalaze na samom vrhu prioriteta evropske ekonomije za narednu deceniju, što podrazumijeva efikasno korišćenje prirodnih resursa u svim segmentima poslovanja.

Programom u NP Biogradska gora predviđeno je bilo i pješačenje edukativnom stazom oko Biogradskog jezera, te degustacija autohtonih gastronomskih proizvoda sa prostora Bjelasice. Pored programa u NP Biogradska gora, pod sloganom „Priroda, naše blago“, koji je ove godine prodložila Europark federacija, edukatori NPCG organizovali su i edukativne radionice u NP Lovćen i NP Durmitor.


Podsjećamo da je Evropski dan parkova proglasila Federacija nacionalnih parkova Evrope (EUROPARC) s ciljem skretanja pažnje javnosti na značaj zelenih područja. Ovaj datum je odabran kao sjećanje na proglašenje prvih evropskih nacionalnih parkova, odnosno devet nacionalnih parkova u Švedskoj, 24. maja 1909. godine. JPNPCG je član EUROPARC Federacije.

Written by Anes Lekic