JPNPCG i ove godine, u uslovima koje diktira pandemija, obilježilo Svjetski dan vidre u cilju skretanja pažnje na značaj zaštite ove vrste i njenih staništa.

„Prije tri godine, po prvi put u Crnoj Gori, obilježen je Svjetski dan vidre i to upravo u NP Skadarsko jezero. Organizacija ovog događaja imala je za cilj popularizaciju i podizanje svijesti o značaju, brojnosti i populaciji ove vrste u Crnoj Gori, mehanizmima za njenu zaštitu i najčešćim oblicima njenog ugrožavanja,‟ kazala je Hajdana Ilić Božović, šefica Službe za promociju, edukaciju i turizam u JPNPCG.

Vidra predstavlja jedan od indikatora zdrave životne sredine i nalazi se na listi zaštićenih i ugroženih vrsta u Crnoj Gori i zemljama Evropske Unije.

Kako je informisala, monitoring vidre u NP Skadarsko jezero počeo je 2011. godine u okviru programske aktivnosti „Kartiranje potencijalnih staništa vidre“ u cilju praćenja stanja populacije ove vrste, te dobijanja podataka o mikrolokalitetima, odnosno njihovim staništima na Skadarskom jezeru, kao i podacima faktorima ugroženosti na istraženim lokacijama. U skladu sa dobijenim podacima, sprovene su i mjere zaštite. Kao jednu od mjera zaštite i popularizacije ove harizmatične i zakonom zaštićene vrste, NP Skadarsko jezero već treću godinu, obilježava ovaj ekološki datum.

Na svijetu postoji 13 vrsta vidri, kod nas je zastupljena samo jedna vrsta i to evroazijska ili riječna vidra. Ova vidra ima status blizu ugroženosti. Prisustvo vidre na područjima koji se nalaze u sklopu nacionalnih parkova Crne Gore zabilježeno je na Skadarskom i Biogradskom jezeru, Ulcinjskoj solani i u rijekama Tara i Sušica.

Podsjećamo da su JPNPCG, Agencija za zaštitu prirode i životne sredine i Nevladino udruženje „Living Green – Živjeti Zeleno‟ (Podgorica), realizovali u proteklom periodu niz edukativnih radionica posvećenih zaštiti i očuvanju vidre koja predstavlja jedan od indikatora zdrave životne sredine i nalazi se na listi zaštićenih i ugroženih vrsta u Crnoj Gori i zemljama EU. Ekološke radionice, u kojima je učestvovalo oko 160 djece održane su u 7 osnovnih škola, iz Rožaja, Virpazara, Kolašina, Plužina, Berana i Mojkovca.

Obilježavanje Svjetskog dana vidre je započeto 2014. godine na inicijativu International Otter Survival Fund (IOSF) – Međunarodni fond za opstanak vidri. Danas se ovaj dan obilježava u preko 20 država svijeta sa ciljem upoznavanja javnosti sa značajem očuvanja ove vrste i njenog staništa.

Video izjavu o Svjetskom danu vidre, dao je Ninoslav Đurović, stručni saradnik NP Skadarsko jezero:

Written by Mariana Mihajlovic