Najvažnija je preventivna zaštita od požara

„Veoma je važno rano otkrivanje i što urgentnije djelovanje na gašenju požara u šumskim ekosistema u nacionalnim parkovima, istakao je Slobodan Stijepović, stručni saradnik za oblast šumarstva u JPNPCG informišući o aktivnostima u okviru projekta „Mi za prirodu, priroda za nas‟ koji JPNPCG realizuje u saradnji sa UNESKO-m.

On je takođe objasnio da se zaštita šumskih ekosistema u nacionalnim parkovima sprovodi integralnim pristupom koji podrazumjeva skup različitih mjera i aktivnosti u cilju otkrivanja, suzbijanja i revitalizacije negativnih uticaja koji djeluju na njih.

Što se tiče zaštite šuma od požara u nacionalnim parkovima, kao i požara van nacionalnih parkova, postoji preventivna zaštita, konkretna zaštita i sanacione aktivnosti.

Preventivna zaštita podrazumjeva mjere i aktivnosti kojima se preduprjeđuje izbijanje požara u šumskim ekosistemima, te se sprovode aktivnosti na osmatranju određenog područja i javljanje. To su osnovne aktivnosti koje čine da se požar što prije otkrije kako bi se počelo sa što urgentnijim gašenjem požara. Poseban segment preventivne zaštite je edukacija. Edukacija podrazumjeva različite vidove edukativnog programa u cilju obogaćivanja svijesti ljudi i posjetilaca nacionalnih parkova da bi stekli znanje o vrijednostima i značaju šumskih ekosistema, i naravno o posljedicama požara koji može da destruktivno djeluje na šumske ekosisteme.

Takođe u okviru ovog projekta organizovan je i okrugli sto međunarodnog karaktera koji je okupio stručnjake iz oblasti šumarstva i zaštite od požara iz zemlje i regiona gdje smo razmjenjivali iskustva i načine, mjere i aktivnosti koje se sprovode u zaštićenim područjima, kako bi mogli iskoristiti za zaštitu šumskih ekosistema kod nas.

Konkretno gašenje požara predstavlja djelovanje na gašenje požara kad dođe do njegove pojave. Veoma je važno da se na vrijeme otkrije požar. Stručnjaci i nauka govore da je najvažnije gašenje požara u najranijoj fazi. Iskustva govore, napominje Stijepović, da se požar u početnoj fazi može ugasiti sa čašom vodom, nakon 5 minuta je potreban kanister, a nakon 10 do 15 minuta već je potrebno specijalizovano vatrogasno vozilo za gašenje tog požara. Iz tog razloga važno je što brže djelovanje na suzbijanje požara. 

Kada požar opožari određeno područje i izgori šuma, rade se sanacione aktivnosti i sprovode se mjere uklanjanja opožarenog inventara gdje se vrši pošumljavanje, obnavljanje i revitalizacija tog područja. 

NPCG takođe u cilju zaštite šuma od požara tako i drugih negativnih aktivnosti donose različite planove i programe. Nacionalni parkovi Crne Gore donose Plan zaštite i spašavanja za svaki nacionalni park posebno. Plan sadrži preventivne mjere, sanacione, kao i potrebna materijalno-tehnička sredstva i ljudstvo za zaštitu šuma od požara.

Javno preduzeće za nacionalne parkove Crne Gore realizuje projekat u saradnji sa UNESKOM „Mi za prirodu, priroda za nas″. Vrijednost projekta iznosi 22.000 eura i obuhvata dva parka, i to  NP Durmitor i NP Biogradska gora. 

„Cilj projekta je doprinos poboljšanju preventivnih mjera u slučaju šumskih požara kroz promociju prirodnih vrijednosti i kampanje „Mi za prirodu, priroda za nas″, kao i kroz sprovođenje aktivnosti. Realizacija projekta sadrži dvostruki značaj i to u edukativnom djelu i kroz stvaranje mjera zaštite šuma od požara. 

U edukativnom dijelu cilj projekta je podizanje nivoa svijesti  lokalnog stanovništva, zaposlenih u oba parka, kao i posjetilaca o sprečavanju požara, kao i o značaju prirode za ekosisteme, takođe obuka djece, svih zaposlenih u parku i drugih zainteresovanih lica za preventivne i bezbjednosne mjere u slučaju šumskih požara. Kroz stvaranje mjera zaštite ciljevi projekta su da se obezbjedi zaštitna oprema za ova dva parka i planiranje izrade i detaljnog razvoja procesa zaštite od požara,″ kazala je Mariana Mihajlović stručna saradnica za turizam u JPNPCG.

PR Služba

Video izjave za javnost stručnih saradnika JPNPCG mogu se preuzeti sa sajta Infobiroa.

Written by Mariana Mihajlovic