Počela manifestacija „Dani Nacionalnih parkova Crn...

Manifestacija pod nazivom „Dani Nacionalnih parkova Crne Gore‟ treću godinu zaredom okupila je u Tržnom centru Big Fashion u Podgorici veliki broj građana koji su mogli da se informišu o ponudi nacionalnih parkova, aktivnom odmoru, a prezentovane su i vještine i stvaralaštvo dijela predstavnika lokalnih zajednica sa prostora NPCG.

 

Otvarajući manifestaciju direktorica JPNPCG Marinela Đuretić istakla je da su nacionalni parkovi dragocjeni resursi države, ali i neiscrpan izvor inspiracije i ljepote za sve one koji ih posjećuju.

 

“Ovaj događaj pruža jedinstvenu priliku građanima Crne Gore da se dublje upoznaju sa bogatstvom naše prirode, ali i da se edukuju o važnosti očuvanja našeg prirodnog naslijeđa i biodiverziteta.  Nacionalni parkovi Crne Gore nude širok spektar aktivnosti  za sve ljubitelje prirode - od planinarenja i biciklizma, preko kajakarenja, pa sve do opuštanja u netaknutoj prirodi.  Tokom manifestacije posjetiocima smo omogućili kupovine godišnje ulaznice kojom doprinose očuvanju naših najvrijednijih prirodnih područja. Takođe, pozivamo vas da iskoristite priliku da se upoznate sa radom lokalnih zajednica i ljudima koji žive i rade na područjima nacionalnih parkova. Tradicionalni ručni radovi i proizvodi, koji će biti izloženi na štandovima nose posebnu vrijednost i predstavljaju živu vezu sa kulturom i tradicijom tih zajednica. Danas i sjutra imamo priliku da podržimo domaće proizvođače, očuvamo zanate i običaje naših predaka”, kazala je Đuretić.

Ona je dodala da su ove godine Nacionalni parkovi posebno pripremili aktivnosti za najmlađe posjetioce koje će ih povezati sa prirodom, kroz edukativne radionice u saradnji sa školama.

 

 

“Edukacija djece i mladih o važnosti zaštite prirode, voda, šuma i biodiverziteta predstavlja ključni segment našeg djelovanja. Već sada možemo biti ponosni na generacije koje su svjesne izazova s kojima se suočava naša planeta”, kazala je Đuretić.

 

Stručna saradnica za etnografsku baštinu u JPNPCG Snežana Vukotić istakla je da su Nacionalni parkovi prepoznali značaj organizovanja manifestacija, događaja i festivala, te da su oni postali dio parkovske kulture.

 

„Posjetioci će danas i sjutra biti u prilici da pored izložbeno – prodajnih štandova sa proizvodima lokalnih zajednica vide i kućer koji je tradicionalni pokretni čobanski krevet,  u prošlosti korišćen na katunima na sjeveru. Seleći tor, čobani su selili i ovaj objekat na sankama. Takođe, pored rijetkih starih zanata koji su nematerijalna kulturna baština, posjetioci će moći da vide i maketu čuna koja predstavlja zaštićeni čunarski zanat na Skadarskom jezeru“, kazala je ona. 

 

 

U saradnji sa Turističkom organizacijom Gusinje unijeli smo dio tradicije kraja NP Prokletije.
 
Ćilim Granaš je bio sastavni dio spreme koju je djevojka nosila kada se udvala. Ćilim je najznačajnija i najljepša tkanina u gusinjskoj sobi. Služila je i kao topla prostirka i kao ukras.
Vez - Kult cvijeća u Gusinju potvrđuje i vez. Iz bašti, cvijeće se vezom selilo na peškire, stolnjake, jastučnice, zavjese, marame, nošnju... Vještinom i maštom, Gusinjanke i danas divnim vezenim detaljima ukrašavaju svoje domove.

 

Manifestacija “Dani Nacionalnih parkova Crne Gore” održava se 20. i 21. marta u saradnji sa Tržnim centrom “Big Fashion” i pruža priliku građanima da se informišu, upoznaju sa nacionalnim parkovima, ali i podrže lokalnu zajednicu. 

U ostalim vijestima