Zajedničkim zalaganjima svih nadležnih subjekata unaprijediti upravljanje Botaničkom baštom Dulovine
Samo zajedničkim zalaganjima svih ključnih subjekata mogu se ostvariti prioritetni ciljevi razvoja koji su predloženi nacrtom petogodišnjeg Plana upravljanja Botaničkim vrtom Dulovine. Uz brojne aktivnosti u cilju zaštite i očuvanja prirodnih i kulturno-istorijskih vrijednosti, unapređenja upravljanja posjetiocima, edukacije i promocije, neophodno je snažnije uključivanje svih nadležnih institucija i NVO, posebno lokalnih zajednica koje u saradnji sa upravljačem, JPNPCG i NP Biogradska gora, treba da nastave sa efikasnijim očuvanjem i razvojem ovog spomenika prirode, zaključeno je na radionici za izradu Plana upravljanja Botaničkim vrtom Dulovine.
Program je obuhvatio uvodna izlaganja i diskusije na ključne teme: Zaštita prirodnih i kulturno-istorijskih vrijednosti, Upravljanje posjećivanjem, edukacija i promocija, Saradnja s lokalnom zajednicom, Razvoj kapaciteta upravljača. Nakon predstavljanja brojnih aktivnosti i ključnih ciljeva, predstavnici institucija i NVO dali su punu podršku planiranim aktivnostima JPNPCG u okviru ovog strateškog dokumenta i iskazali niz konstruktivnih predloga u cilju unapređenja rada i očuvanja bogate zaostavštine g-dina Danijela Vinceka osnivača Botaničke bašte Dulovine koja na najljepši način promoviše grad Kolašin i Crnu Goru.
Ovaj skup organizovala je Stručna služba JPNPCG, 4.12.2024.godine, u upravnoj zgradi Nacionalnog parka Biogradska gora u Kolašinu, u cilju razmjene mišljenja, identifikacije prioriteta i definisanja smjernica za dugoročno upravljanje Botaničkim vrtom Dulovine. Radionica je bila namijenjena zainteresovanoj javnosti, predstavnicima stručne i akademske zajednice, nevladinim organizacijama, lokalnim institucijama i drugim relevantnim subjektima.
Podsjećamo da je Botanički vrt formiran 1981. godine u Dulovinama u južnom dijelu Kolašina i predstavlja pravo bogatstvo sjevera Crne Gore i simbol ovog grada. Botanički vrt je kategorisan kao zaštićeno prirodno dobro – spomenik prirode i zakonom je zaštićeno od 1994. godine. Zahvata površinu od 646 metara kvadratnih i nalazi se na nadmorskoj visini od 1.018 metara nadmorske visine. Pored svog turističkog značaja, bašta ima i naučno-edukativni karakter i obezbjeđuje optimalne uslove za rast preko 500 vrsta biljaka, od kojih je većina endemska, a oko 80 odsto njih je klasifikovano kao ljekovito bilje.
Vlada Crne Gore je na sjednici od 1. novembra 2018. godine usvojila Informaciju o davanju na poklon zaštićenog prirodnog dobra – Botaničkog vrta „Dulovine“ koji je u vlasništvu Daniela i Zore Vincek iz Kolašina Nacionalnim parkovima Crne Gore.