Povodom Svjetskog dana šuma (21.mart) u Centru za posjetioce Nacionalnog parka Prokletije održana je edukativna radionica za učenike OŠ Džafer Nikočević iz Gusinja. Kroz prezentaciju, predavanje i kratke filmove učenici su informisani o šumskim ekosistemima.

Sa namjerom da ukaže na značaj šuma i njihov uticaj na  opstanak čovječanstva, Generalna skupština Evropske poljoprivredne konfederacije donijela je  1971. godine odluku da 21. mart proglasi Svjetskim danom šuma. 

Na prostoru Prokletija brojne su prirodne šumske zajednice lišćara i četinara, zajednice  degradacionih stadija klimatogenih ekosistema, kao i karakterističnih, planinskih,  visokoplaninskih, šumskih i livadskih predjela. Šume su jedno od najznačajnijh prirodnih bogatstava ovog Parka. Najrasprostranjenije su visoko-ekonomske šume (44%), koje mjestimično imaju prašumski karakter, zatim zaštitne (34%) i na kraju šikare i niske šume. Karakteriše ih vertikalna zonalnost. Na hrastove šume nižih djelova nastavljaju se bukove, pa mješovito bukovo-jelove šume. Na njih se nadovezuju čiste ili miješane smrčeve šume. Iznad njih su reliktne šume munike, kao i mješovite sastojine munike i molike. Gornju šumsku granicu formira bor krivulj.

Written by Anes Lekic