Nacionalni Parkovi Crne Gore -
+382 20 60 10 15
npcg@nparkovi.me

NP Durmitor

Naslovna » NP Durmitor

NACIONALNI PARK DURMITOR

Nacionalni park od 1952. godine. Područje na UNESCO-voj Listi Svjetskog prirodnog i kulturnog nasljeđa od 1980 godine.Teritorija opština: Žabljak, Šavnik, Plužine, Pljevlja i MojkovacSjedište uprave: ŽabljakPovršina: 32.519 haNadmorska visina: od 500 mnv (rijeka Tara – vrelo Nazdruć), do 2.525 mnv Bobotov kuk.Položaj: Sjeverozapadni dio Crne Gore.Klima: Umjereno-kontinentalna; subplaninska i planinska. Odlikuju je duge i hladne zime, relativno kratka i svježa ljeta.
Prelazni period između godišnjih doba ja slabije izražen, a jeseni su nešto toplije od proljeća. Prosječna godišnja količina padavina se kreće od 1.250 do 2.000 mm.Posebne zone zaštite (rezervati): Mlinski potok, sliv Škrčkih jezera sa užom kanjonskom dolinom Sušice, Crna Poda,
Barno jezero sa najužom okolinom, Zabojsko jezero i kanjon rijeke Tare.Karakteristika: Raznoliki ekosistemi, neki od najvisočijih vrhova Dinarida, lednička jezera, kanjon rijeke Tare.
Najveći nacionalni park u Crnoj Gori, koji se od 1980.godine nalazi na UNESCO-voj Listi svjetske prirodne i kulturne baštine. Obuhvata masiv planine Durmitor, kanjone rijeka: Tare, Drage, Sušice i najviši dio kanjonske doline Komarnice, sa kojih se uzdižu brojni planinski vrhovi, od kojih je njih 48 sa preko 2.000 mnv. Najveći vrh je Bobotov kuk 2.525 mnv. Durmitor krase 18 ledničkih jezera nazvanih „gorske oči“. Kanjon rijeke Tare, čija je visina 1.600m iznad nivoa rijeke, najveći je u Evropi i obuhvata 1.500 vrsta biljaka i 130 vrsta ptica.
Kanjon je proglašen za Svjetski ekološki rezervat. Na Durmitoru je zastupljena raznovrsnost biljnog i životinjskog svijeta, sa brojnim endemičnim i reliktnim vrstama. Životinjski svijet je uglavnom planinskog i visoskoplaninskog tipa. Od oko 1.325 vrsta biljaka, 122 su endemične, 150 ljekovite, dok je od gljiva njih 40 vrsta jestivih. Brojni su i lokaliteti kulturne baštine: nekropole, grčka i rimska groblja, crkve i manastiri, stećci, kao i tradicionalna arhitektura (katuni, savardaci,
vodenice).
Sedam zona Parka spada u specijalne zaštićene zone (ICUM):

  • Rezervat šume smrče i jele
  • Crna poda
  • Sliv Škrčkih jezera sa užom kanjonskom obalom
  • Sušice Barno jezero sa najužom okolinom
  • Zabojsko jezero sa najužom okolinom
  • Mlinski potok
  • Kanjon Tare

Durmitor, kao najviša planina Dinarida, predstavlja jedan od centara razvoja balkanske flore, sa predstavnicima alpskih i alpsko-arktičkih flornih elemenata, a na južnim padinama, naročito u kanjonskim dolinama sreću se submediteranski, čak i mediteranski florni elementi, dok tresetišta nekih jezera predstavljaju enklave karakteristične za sibirske tajge.

  • Vegetacijski pokrivač predstavljen je brojnim biljnim zajednicama šumskih ekosistema, planinskih livada i pašnjaka, pukotina stijena, kamenjara, sipara, snježanika, tresava, slatkovodnih ekosistema i dr.
  • Šume zauzimaju relativno malu površinu (visoke šume 8%, izdanačke 2%, šikare i šibljaci 13%), ali su neke od njih pravi rariteti prirode kao šuma crnog bora na lokalitetu Crna poda, čija grandiozna stable do 50 m visine, odoljevaju vremenu punih 450 godna.
  • Od 1325 vrsta flore Durmitora i okolnih kanjona, 898 vrsta pripada visokoplaninskoj flori (iznad 1500 mnv).
  • Endemi čine 15% od ukupne visokoplaninske flore (122 vrste), dok u odnosu na cjelokupnu endemičnu floru masiva Durmitora čak 77% su visokoplaninski endemi.
  • Endemične vrste: munika, planinski javor, crnogorski zvončić, Glišićev zvončac, Brau-Blankeov odoljen, durmitorska divizma, autariatska krčagovina, dinarski rožac, velecvjetni rožac, travnatolisna mišjakinja, Kocijeva zečina, vratić dinarski, Sendtnerova pušina, albanski ljiljan, Nikolajeva ljubičica, Cojzova ljubičica, ljupka ljubičica, Dafnijev i Malijev jeremičak, balkanska debeljača, bedrnica, modro lasinje, perunika bosanska, mlječika crnogorska, …
Rasprostranjena je na jugoistočnim Alpama, Dinaridima i na šarsko-pindskim planinama.
Na Durmitoru je česta. Raste u pukotinama krečnjačkih stijena u subalpinskom i alpinskom vegetacijskom pojasu, penjući se do oko 2000 mnv.Izrazita je heliofita, dobro prilagođena na fiziološku i fizičku sušu.
Guste svilenkaste dlačice odbijaju svjetlost štiteći je od pregrijavanja i daju joj bjeličasto-srebrnastu boju.

Vrsta je endem Balkanskog poluostrva,  u Crnoj Gori zakonom zaštićena, kao rijetka i ugrožena karnivorna biljka.

Nastanjuje vlažna staništa, siromašna nitratima, što je primorava na dopunsku ishranu bjelančevinama životinjskog porjekla. Insekat koji sleti  na listnu rozetu biva zalijepljen, a zatim i svaren. Mesnati listovi rozete prevučeni su lepljivom supstancom i sadrže brojne žlijezde koje izlučuju enzime za varenje.

Na Durmitoru nalazimo brojne i vrlo lijepe populacije ove vrste na tresetištima Barnog i Modrog jezera.

Vrsta je rasprostranjena u arktičkim i alpskim ekosistemima Evroazije i Sjeverne Amerike.

U našoj flori se javlja kao podvrsta norica, varijetet balcanica, sa jako niskom cvjetnom stabljikom, do 2 cm.

Glacijalni je relikt. Možemo je naći samo u alpinskom pojasu, na najvišim nadmorskim visinama, na najekstremnijim planinskim staništima, gdje vladaju niske temperature i duvaju jaki vjetrovi. Odlično je prilagođena na fiziološku sušu, koja na njenim staništima često traje i do 10 mjeseci. Pripada grupi izrazitih planinskih heliofita.

Ima pionirsku ulogu u obrastanju najekstremnijih staništa.

Izuzetno je dekorativna – gusto busenasta, često poluloptasta biljka, iz čije rozete vire sitni ružičasti cvjetovi.

Na cjelokupnom masivu Durmitora veliki visinski raspon i različita staništa uslovili su izvanredno faunističko bogastvo. Prostrane šume, otvoreni pašnjaci, litice, durmitorski vrhovi, obilje jezera važni su za egzistenciju i bogatstvo životinjskog svijeta.
U zoni visokoplaninskih pašnjaka i kamenjara strpljivom posmatraču se u vidokrugu može pojaviti divokoza (Rupicapra rupicapra), a raritetom se smatra prisustvo slijepog kučeta. U ovoj zoni žive predstavnici glacijalnih vrsta ptica snježna zeba, planinski popić, ušata ševa, planinska trepetljika kao grabljivice vjetruška, suri orao i bjeloglavi sup koji posjećuje ovaj prostor radi hrane. Planinski i mosorski gušter su najbrojniji predstavnici gmizavaca, a jedini predstavnik vodozemaca je planinski mrmoljak Na stijenama i liticama gnijezde rijetke vrste ptica suri orao i vjetruška. Litice su stanište gavrana, žutokljune galice i rijetkog puzgavca. Četinarske šume između ostalih naseljuju veliki tetrijeb, lještarka, djetlić, sjenice i zebe.
Listopadne i mješovite šume naseljene su krupnim sisarima: srna, medvjed, lisica kao i zec, jazavac, kuna, lasica i vjeverica. Ornitofauna ovih šuma je bogata vrstama: mišar, jastreb, kobac, planinska sjenica, obična strnadica, zeba, lilfordov djetlić, šumski zviždak, drozd pjevač, crvendać i slavuj. U durmitorskim jezerima živi četiri vrste introdukovanih riba:

  • potočna pastrmka,
  • jezerska zlatovčica,
  • kalifornijska pastrmka
  • i gaovica

U rijeci Tari je stanište osam autohtonih vrsta riba: potočna pastrmka, mladica, lipljen, potočna mrena, skobalj, jelšovka, gaovica i peš.


Na prostoru NP Durmitor postoji pet osnovnih ekosistema:

  • ekosistem visokoplaninskih pašnjaka i kamenjara,
  • ekosistem stijena i litica,
  • ekosistem četinarskih šuma,
  • ekosistem listopadnih šuma
  • i vodeniekosistem.

Ekosistem visokoplaninskih pašnjaka i kamenjaraObuhvata praktično sve planinske vrhove Durmitora iznad gornje šumske granice.Ovaj biotop karakteriše se i travnatim zajednicama koje idu u visinu postepeno, bivaju oskudni i prelaze u kamenjare; mjestimično postoje i veće ili manje sastojine bora krivulja, a na najvišim vrhovima Durmitora javljaju se i trajni snježnici.Fauna ove zone karakteriše se prisustvom tzv. glacijalnih relikata, odnosno vrsta alpske i nordijske zone. Karakteristični predstavnici životinjskog svijeta ovog biotopa su iz faune sisara.Najkarakterističniji i najpoznatiji predstavnik je divokoza. Od ostalih životinja mogu se naći zec i više vrsta miševa: žutogrli miš, šumski miš, dugorepi pacov, potom rovčice: mala rovka, šumska rovka, alpinska rovka, vodena rovka, poljska rovka. Faunističkim raritetom može se smatrati prisustvo slijepog kučeta.

Fauna ptica je brojna i bogata. Karakteristični predstavnici su glacijalne vrste, a ima i grabljivica. Od glacijalnih vrsta prisutne su: snježna zeba, planinski popić, ušata ševa, planinska trepetljika, obična crvenorepka, obična bjelka i dr. Nalaze se u periodu seoba i druge vrste kao: livadska i stepska trepetljika, travarke, strnadice i dr. Od grabljivih ptica ovo područje nastanjuje obična vjetruška, a tu se hrani i suri orao i bjeloglavi sup.

Fauna gmizavaca i vodozemaca je siromašna sa malo predstavnika. Tipičan je planinski gušter, endemični mosorski gušter, a od vodozemaca praktično je jedini predstavnik planinski mrmoljak koji naseljava veće ili manje lokve i jezera u visokoplaninskoj zoni.

Ekosistem stijena i litica

Ovdje spadaju mozaično raspoređene litice i krupne stijene na čitavom području Parka. Ovaj biotop se karakteriše jedino prisustvom rijetkih vrsta ptica koje se ovde gnijezde. To su u prvom redu suri orao, zatim obična vjetruška i bjeloglavi sup. Litice su stanište gavrana, obične čavke, žutokljune galice i rijetke, lijepe ptice puzgavca.

Ekosistem četinarskih šuma

Obuhvata veće i manje komplekse četinarskih šuma, gdje dominiraju jela i smreka. Najljepše sastojine četinara nalaze se oko Crnog jezera, Mlinskog potoka i Zminjeg jezera. Najkarakterističniji predstavnici faune su ptice i to veliki tetrijeb, lještarka, djetlić, sjenica i neke zebe. Karakterističnih primjeraka ostale faune nema jer i krupni sisari (vuk, lisica, srna, jazavac i sl.) i sitni (glodari), praktično gravitiraju šumskim sastojinama uopšte, dajući čak prednost lišćarima u većini slučajeva.

Ekosistem listopadnih šuma

Ovaj biotop naslanja se na četinarske šume, a u nižim položajima često zajedno čine mješovite sastojine. Fauni listopadnih i mješovitih šuma pripadaju skoro svi naši krupni sisari. To su srna, medvjed, vuk, lisica, zec, jazavac, obje vrste kuna, lasica, itd. Brojno je i naselje sitnih glodara od kojih je najkarakterističnija vjeverica i vrste šumskih miševa. Fauna ptica je brojna i bogata vrstama. Tipične su grabljive ptice (mišar, jastreb, kobac). Od sjenica presutne su velika sjenica i siva sjenica i rijetka
planinska sjenica. Od ostalih ptica prisutne su zebe, obična strnadica, lilfordov djetlić, zelena i siva žuna, crnoglava grmuša, čevrljinka, obični i šumski zviždak, crni kos, drozd imelaš, drozd pjevač, crvendać, slavuj. Fauna gmizavaca i vodozemaca je siromašna i malobrojna. Na ovom prostoru mogu se naći obični smuk, šarka, poskok i zidni gušter. Vodozemci su zastupljeni šarenim daždevnjakom. U lokvama žive mrmoljci, a pojavljuju se i žabe (mrka žaba i žaba krastača).

Vodeni ekosistem

Razlikuju se dva tipa vodenih biotopa: visokoplaninska jezera i vodeni tokovi.

Od ihtiofaune, u jezerima su registrovane četiri vrste: potočna pastrmka, jezerska zlatovčica, kalifornijska pastrmka i gaovica. Durmitorska jezera nemaju autohtonu ihtiofaunu, tako da su sve navedene vrste introdukovane. U Tari živi 8 vrsta riba i sve su autohtone za ovo područje: potočna pastrmka, mladica, lipljen, potočna mrena, skobalj, jelsovka, gaovica i peš.

Na jezerima i u neposrednoj okolini ima nekoliko ornitoloških zanimljivosti. To je gniježđenje nekoliko parova divljih pataka, posebno na Vražjem, Ribljem i Zminjem jezeru. Na Zminjem jezeru se gnijezdi i omanja, ali redovna populacija malog gnjurca. Veći značaj za močvarne ptice imaju jezera u vrijeme seobe kada se na njima odmaraju brojne selice. Karakteristične su patke iz rodova Aythya i Pucephala. Za vrijeme seobe na vlažnim livadama oko jezera i bara nalazi se veći broj ptica iz reda Charadriformes.

Rijeka Tara, kao kanjonski tok odlikuje se relativno siromašnom ornitofaunom vodenih ptica. Karakteristični predstavnik je vodomar i vodeni kos. Ostale ptice potiču iz okolnih šuma, a sastav njihovih populacija je izmijenjen zbog uticaja kanjonskih uslova.

Kultura – NP Durmitor
stecakBogato i slojevito kulturno-istorijsko nasljeđe Durmitora može se pratiti od najstarijih praistorijskih epoha do danas, gdje su se kontinuirano smjenjivali uticaji raznih kultura.Sačuvani ostaci praistorijskog doba karakterišu više tumula (grobnih humki), koje svjedoče o boravku Ilira na ovom prostoru.
Iz vremena rimske dominacije ostali su jasni dokazi na širem prostoru Parka – cipusi, kameni mostovi, karavanski putevi.
Srednjevjekovnom periodu pripadaju nekropole sa stilizovanim stećcima, ruševine turskih mostova i karaula duž stare crnogorsko-turske granice,
razvaline drevnog utvrđenja Pirlitor iznad Levera i tri manastira u dolini Tare, u Dobrilovini, Dovolji i u Đurđevića Tari, nastali od XV do XVII vijeka.Durmitorski kraj baštini raznovrsno tradicionalno graditeljsko nasljeđe sa pojedinačnim primjerima seoskih kula brvnara,
a na katunima savardaci, jatare, kolibe i na tokovima rijeka drvene vodenice i valjanice.Posebnu vrijednost kulturne tradicije predstavlja narodno duhovno stvaralaštvo iskazano kroz legende i predanja, anegdote i poslovice,
epsku poeziju i partizanske pjesme, inspirisane prirodom, ličnostima i događajima durmitorskog kraja.

Istorija – NP Durmitor

Najstariji poznati stanovnici koji su naseljavali oblast Durmitora bili su Kelti, zatim ilirska plemena Pirusti i Autarijati koji su živjeli u dolini Tare (pretpostavlja se da je Tara po njima dobila ime).

U rimskom periodu, krajem III i početkom IV v. n.e. ovo područje se nalazilo u sastavu provincije Prevalis. Doline rijeka Pive i Tare u VII vijeku naseljavaju slovenska lemena. Od X do XV vijeka šire podrućje Durmitora, u sastavu Duklje i nemanjićke države, doživljava veliki uspon, razvija se rudarstvo, grade se manastiri i utvrđeni gradovi.

Krajem XV vijeka durmitorski kraj osvajaju Turci. Uprkos čestim otporima i bunama, u kojima su se naročito isticali Šaranci i Jezerci, Turci vladaju do 1878. godine. U balkanskim ratovima i Prvom svjetski ratu, borci Durmitora dali su značajan doptinos oslobođenju, ne samo svog kraja, već i drugih djelova Crne Gore.

Veliki je značaj ovog područja u narodno-oslobodilačkom ratu i revoluciji 1941-1945. godine. Durmitorska partizanska republika, koja je egzistirala od oktobra 1941. do juna 1942. godine, bila je najveća revolucionarna vlast na oslobođenoj teritoriji tadašnje Jugoslavije.

Tragovi ljudskog života durmitorskog kraja datiraju još od vremena paleolita u okapinama
i pećinama, privremenim ili stalnim staništima lovaca i stočara. Najstarija svjedočanstva o davnašnjem
boravku čovjeka u kanjonu Tare potiču iz Gornje Dobrilovine. U Šalintrači i Đurovoj pećini pronađeni
materijalni dokazi potiču iz paleolita i metalnog doba.Nizvodno od Đurđevića Tare u Leverima, sačuvani ostaci gradine ukazuju na prvo naselje osnovano tokom
bronzanog doba. Na lokalitetu Jularica i iznad Luka na Žugića guvnu, u Tepcima, kao i u Vodenom dolu, veći
je broj neistraženih ilirskih tumula.U Lever Tari, pored karavanskog puta koji je u antičko doba povezivao Nikšić (municipijum Adverba) i
municipijum S u Kominima kod Pljevalja, na lokalitetu Preslica u prirodno zasječenoj stijeni uklesan je u
polju paganskog žrtvenika natpis posvećen orijentalnom božanstvu Mitri, čiji je kult u II i III vijeku naše
ere poštovan širom rimskog carstva.Na prostoru Parka i užem okruženju brojne su srednjevjekovne nekropole, koje mještani nazivaju ”grčka” ili
”rimska” groblja, sa obiljem stećaka iz XIV i XV vijeka. Najzanimljiviji stećci su sa dekorativnom
plastikom ljudskih i životinjskih figura i sa scenama lova, u Novakovićima, Barama Žugića, Baćevniku,
Tepcima, Begovoj ravni, Boričju.
U Nacionalnom parku, najreprezentativniji spomenici kulture su manastiri u dolini Tare – Sv. Đorđa u Dobrilovini, Uspenja Bogorodice u Dovolji i Sv. Arhanđela Mihaila u Đurđevića Tari. Tarski manastiri, osim visokog duhovnog i vjerskog značaja, imali su važnu ulogu u prosvetiteljstvu i oslobodilačkoj borbi naroda
ovog područja.Među evidentiranim objektima sakralnog karaktera su crkve u Žabljaku i okolnim selima Međužvalju, Kršu, Tepcima, Maloj Crnoj Gori, Novakovićima. To su skromne jednobrodne crkve, sa zvonicima na pročelju, zidane od tesanog kamena, podignute u prvoj polovini i krajem XIX vijeka.

Manastir Dovolja


U selu Dovolja na desnoj obali Tare, do nedavno su samovale zarasle ruševine manastirske crkve Uspenja
Bogorodice i konaka u neposrednoj blizini. Manastir se prvi put pominje početkom XVI vijeka. Nekada je bio
važan duhovni centar Potarja, u kojem su se, zahvaljujući svom skrivenom položaju sklanjale dragocjenosti iz
drugih vjerskih centara koji su bili na udaru Turaka.

Manastir je više puta rušen i obnavljan. Konačno je opustio krajem XIX vijeka. Poslednjih godina XX vijeka
prišlo se obnovi manastira. Godine 2005. godine završeni su rekonstruktivni zahvati na urušenoj crkvi i
podignut novi drveni zvonik.

Manastir Dobrilovina

Manastir sa crkvom posvećenom Sv. Đorđu, nalazi se na pitomoj zaravni sela
Gornja Dobrilovina u kanjonu Tare. Pominje se krajem XVI vijeka. Unutrašnjost crkve oslikana je freskama
početkom XVII vijeka. Usljed čestih razaranja, živopis je fragmentarno očuvan. Krajem XIX vijeka, uz
pročelje crkve postavljen je drveni zvonik, koji predstavlja vizuelnu karakteristiku Dobrilovine. Ruševine
starog konaka nalaze se u neposrednoj blizini manastirske porte.

Manastir Svetog Arhandjela Mihaila

U blizini mosta na Đurđevića Tari, nalazi se treći tarski manastir, sa
crkvom posvećenom Sv. Arhanđelu Mihailu, nastao krajem XV ili početkom XVI vijeka. Istu sudbinu imao je kao
i predhodna dva manastira. Arheološka istraživanja opustjelih ruševina crkve, obavljena 1995. godine,
pokazala su da je po načinu gradnje i izgledu jako podsjećala na crkvu u Dovolji. Devedesetih godina prošlog
vijeka obavljeni su radovi na rekonstrukciji crkve.

Most na Đurđevića Tari

Izuzetno graditeljsko djelo savremene arhitekture, simbol i
neizostavna veduta kanjona rijeke Tare je grandiozni most na Đurđevića Tari, između sela Budečevica i
Trešnjica. Veliki betonsko lučni most projektovao je jedan od najvećih građevinskih stručnjaka Kraljevine
Jugoslavije, ing. Mijat S. Trojanović. Građen je 1938/40. godine. Kada je dovršen, bio je najveći drumski
most od armiranog betona u Evropi i jedan od nekoliko najvećih i najljepših saobraćajnih objekata ove vrste
u svijetu. Svojom snažnom petolučnom konstrukcijom, od koje je glavni luk s rasponom od 116 metara, uzdiže
se nad kanjonom dubokim preko 150 metara.

U vrijeme Drugog svjetskog rata, da bi spriječili prelazak neprijateljskih jedinica u Crnu Goru 1942.
godine, partizani su srušili jedan luk mosta. Zadatak je izveo građevinski inženjer Lazar Jauković, koji je
učestvovao u izgradnji mosta. Tada je srušena konstrukcija poslednjeg malog lučnog otvora u dužini od 44 m,
dok su ostali djelovi mosta ostali neoštećeni. Jaukovića su Italijani uhvatili i strijeljali na odsječini
mosta. Narod durmitorskog kraja, u znak sjećanja na njegovo herojsko djelo, podigao mu je spomenik u blizini
mosta gdje je i sahranjen. Poslije oslobođenja, Most je saniran i svečano pušten u saobraćaj septembra
1946.godine.

treba da se doda sadrzaj

Centar za posjetioce Nacionalnog parka Durmitor nalazi se u Upravnoj zgradi NP, gdje se mogu dobiti sve potrebne informacije u vezi sa turističkom ponudom Parka, prirodnim i kulturnim vrijednostima, a takođe se može pogledati i kupiti film o NPCG. Tu se nalazi i Prirodnjačka zbirka NP, prodavnica suvenira domaće radinosti, kao i sala za prikazivanje filmova za oko 30 posjetilaca.

tel: +382 52 36 02 28

e-mail: npdurmitor@nparkovi.me

Pješačenje NP Durmitor

Obodom Crnog jezera se pruža staza dužine 4 km koja je opremljena odmorišnim mobilijarom. Postoje tri markirane pješačke staze koje vode do Barnog, Zminjeg i Vražjeg jezera.

Durmitor je jedna od najbolje markiranih planina u Evropi i posjetiocima se pruža mogućnost planinarenja sa ili bez vodiča. U Parku postoji sistem označenih planinarskih staza ukupne dužine 100 km koje vode do najviših kota durmitorskog masiva.

Najpoznatije planinarske ture su:

Crno jezero – Zminje jezero (vrijeme prolaza: 1:00h)
Crno jezero – Jablan jezero (vrijeme prolaza: 2:00h)
Crno jezero – Ledena pećina (vrijeme prolaza: 3:00h)
Crno jezero – Bobotov kuk (vrijeme prolaza: 5:30h)

treba da se doda sadrzaj

Rafting

Najatraktivnija turistička ponuda Nacionalnog parka Durmitor je splavarenje (rafting) kroz najdublji kanjon Evrope. Najbezbjednije splavarenje je u periodu 01. jula do 15. septembra kada je vodostaj rijeke Tare prilagodljiv za ovu vrstu aktivnosti.

Splavarenje se vrši u organizaciji Nacionalnog parka i turističkih agencija.

Agencije koje se bave organizovanjem rafting tura:

Anitra Vujanović

Tel: +382 (0)40 200 598; +382 (0)69 10 10 03

e-mail: info@anitra.me

Web: www.tara-grab.com

DaneRaft

Tel: +382 (0)69 55 26 82; +382 (0)68 00 11 50

e-mail: durmitorraft@yahoo.com

Web: www.durmitorraft.com

Eco Tours

Tel: +382 (0)20 860 700; +382 (0)67 25 90 20; +382 (0)69 028 83 11

e-mail: eco-tours@t-com.me

Web: www.eco-tours.co.me

Eko Oaza

Tel: +382 (0)67 51 17 55; +382 (0)69 10 31 13

e-mail: ekooaza@gmail.com

Eko Piva

Tel: +382 (0)69 31 08 48

e-mail: info@raftingmontenegro.com

Web: www.raftingmontenegro.com

Encijan

Tel: +387 (0)58 211 150; +382 (0)69 67 36 55

e-mail: encijan@teol.net

Web: pkencijan.com

Explorer – Kolašin

Tel: +382 (0)67 26 31 38; +382 (0)69 44 66 36

e-mail: explorer@t-com.me; salesexplorer@t-com.me

Web: www.montenegroexplorer.co.me

Kljajevića Luka-doo

Tel: +382 (0)69 60 55 59; +382 (0)67 80 91 88

e-mail: kljajevicaluka-rafting@t-com.me

Web: www.tara-rafting.info

K2 rafting club

Tel: +382 (0)69 83 06 26; +382 (0)67 40 18 80

e-mail: k2rafting@t-com.me

Web: www.k2-rafting.com

Leković Rafting

Tel: +382 (0)69 87 50 32; +382 (0)67 901 32 65

e-mail: info@lekovicrafting.me

Web: www.lekovicrafting.me

Ostojić Company

Tel: +382 (0)67 20 62 06; +382 (0)69 31 03 95

e-mail: ostojiccompany@t-com.me

Rafting klub „Tara“ – Beograd

Tel: +381 (0)11 242 0547

e-mail: office@raftingklub.com

Web: www.raftingklub.com

Tara Kula Raft

Tel: +382 (0)69 20 22 54; +382 (0)68 29 84 49

e-mail: tarakularaft@gmail.com

Web: www.tarakularaft.com

Tara Tour

Tel: +382 (0)69 08 61 06; +387 (0)65 61 84 07

e-mail: taratour@t-com.me

Web: www.tara-tour.com

Triftar

Tel: +382 (0)67 56 51 64; +382 (0)69 23 66 31

e-mail: rafting.triftar@gmail.com

Vila Jelka

Tel: +382 (0)20 860 150; +382 (0)69 40 00 94

e-mail: vilajelka@t-com.me

Web: www.vilajelka.co.me i www.jelka.me

White Wave

Tel: +382 (0)20 865 483; +382 (0)68 06 00 06

e-mail: whitewave@t-com.me

Web: www.whitewave.me

Žabljak Turist

Tel: +382 (0)68 36 59 14; +382 (0)68 11 19 92

; tarafriends@t-com.me

Web: www.miro-tara.com

NP Durmitor – Sportski ribolovSportski ribolov se u NP Durmitor odvija na rijeci Tari, Crnom i Vražijem jezeru u periodu 01.05. do 01.10. u sljedećim terminima:

Rijeka Tara
Srijeda: od II Logora do Velikog mosta,
Petak: od Velikog mosta do Žugica Luke,
Subota: od Žugica Luke do Bijelih vrela,
Nedjelja: od Tepačkog mosta do Badnjina.
Maksimalni ulov: 3 /tri/ pastrmke

Crno jezero
Utorkom, srijedom, petkom, subotom i nedjeljom, u vremenu od 14 do 19 h
Maksimalni ulov: 4 pastrmke.

Vražije jezero
Ponedjeljkom, četvrtkom, subotom i nedjeljom u vremenu od 15 do 19 h
Maksimalni ulov : 3 /tri/ pastrmke.


Hodanje na krpljama predstavlja uzbudljiv spoj rekreacije, sporta i prirode!
Staza za hodanje na krpljama markirana je zimskom markacijom i pogodna je za korisnike svih uzrasta. Staza prolazi kroz šumu smrče i jele s blagim usponima i padovima, od najvećeg ledničkog jezera u masivu Durmitora – Crnog jezera do Ski centra Savin kuk (i obrnuto). Hodanje ovom stazom pruža drugačiji doživljaj prirode Durmitora zimi, jer prolazi kroz stanište raznih šumskih životinja čije se prisustvo uočava u tragovima na snijegu.
Osnovne informacije o stazi:
Naziv staze: Crno jezero – Ski centar Savin kuk – Crno jezero
Dužina: 6,7 km
Težina: laka
Vrijeme prolaza: oko 2 h
Period korišćenja: za vrijeme zimskih mjeseci
Ukupna visina uspona: 268 m
Krplje spadaju u zimsku opremu koja služi za olakšani prolaz kroz duboki snijeg. Nekada su se krplje izrađivale u obliku teniskog reketa, da bi danas imale dosta modernizovan izgled. Krplje se navlače na zimsku obuću, uključujući i obuću za snowboard. Osim krplji koriste se i štapovi za snijeg. Za korišćenje krplji nije potrebna posebna priprema ili obuka.Iznajmljivanje krplji se vrši u Centru za posjetioce NP Durmitor kao i kod Ski centra na Savinom kuku.Ističemo da se staza koristi na sopstvenu odgovornost!Liflet – Hodanje na krpljama Preuzmi…Više informacija:
NP Durmitor
Tel.: +382 52 360 228
E-mail: npdurmitor@nparkovi.me

NP Durmitor Manifestacije

Dani planinskog cvijeća je najznačajnija manifestacija na prostoru Nacionalnog parka Durmitor. Održava se svake godine na Žabljaku od 11. do 13. jula.

Manifestacija obuhvata:

Vjenčanje na Crnom jezeru (12. jul),
Organizovan odlazak na Savinu vodu u ranim jutarnjim časovima,
Kup Crno jezero-takmičenje sportskih ribolovaca (jul),
Opštinsko takmičenje sportskih ribolovaca na Vražijem jezeru (jun),
Takmičenje sportskih ribolovaca-Kup Tara (avgust)
Takmičenje sportskih ribolovaca-penzionera na Crnom jezeru (avgust).

Gastronomija u Nacionalnim parkovima

Gastro ponuda Nacionalnih parkova je uslovljena geografskim položajem i reljefom svakog pojedinačnog parka. Tradicionalna kuhinja i specijaliteti koji se služe na jugu razlikuju od onih u sjevernim laninskim predjelima. Zahvaljujući samom prirodnom bogatstvu i specifičnoj klimi, nacionalni parkovi imaju izvrsnu gastro ponudu.

Mnogobrojne restorane i konobe u kojima se sprema nacionalna kuhinja karakteriše ugodni ambijent i prijatna atmosfera. Većina svojom arhitekturom podsjeća na tradicionalne crnogorske kuće koje su bile sagrađene od kamena i drveta. U njima, po starom crnogorskom običaju, kao znak dobrodošlice gosti se dočekuju sa domaćom rakijom, priganicama i medom. Izuzetno gostoljubivi i ljubazni domaćini, uz dobar zalogaj nude i kvalitetna autohtona pića, što sve utiče da turistička ponuda svakog parka bude kompletno zaokružena.

U zavisnosti koji park posjetite, na trpezi će se između ostalog naći vrhunski vranac, lozovača, kruška, šljivovica ili rakija od dunje, medovina. Samonikle divlje biljke koje područja parkova imaju u izobilju, takođe nalaze primjenu u specifičnom kulinarstvu.

NP Durmitor – Kako doći

Žabljak je smješten na sjeverozapadu Crne Gore, u srcu Nacionalnog parka Durmitor, na 1456 mnv, što ga čini najvišim gradskim naseljem na Balkanu. U žabljačkoj opštini izražene su sve odlike alpske klime: duge i hladne zime, sa puno snijega koji se održava i po 120 dana u godini, dok su ljeta kratka i svježa.

AUTOBUSOM
Podgorica – Žabljak; ili Nikšić – Žabljak, ili Pljevlja – Žabljak. Autobusi idu do Žabljaka od Podgorice, Nikšića, Pljevalja i Mojkovca.

Autobuska stanica, Podgorica + 382 20 620 430

Autobuska stanica Žabljak + 382 52 361 318

PUTNA MREŽA
Nikšić – Šavnik (47km) – Žabljak (37km); Podgorica – Nikšić (55 km) – Šavnik (47 km) – Žabljak (37 km) = 139 km; Podgorica – Kolašin (71km) – Mojkovac (21km) – Žabljak (67km) = 159km

AVIONOM
Do aerodroma u Podgorici, od Podgorice do Žabljaka autom ili autobusom

Montenegro Airlines: www.montenegroairlines.com

tel. predstavništva u Podgorici + 382 20 664 411, 664 433

treba da se doda sadrzaj

NP Durmitor Cijene

Ulaznica (uključujući posjetu Centru za posjetioce na obali Crnog jezera i edukativne staze) 5,00 €/dan/po osobi
Zakup sale 20,00 €/1h
Iznajmljivanje čamaca na Crnom jezeru 10,00 €/1h
Iznajmljivanje kajaka 4,00  €/1h/jednosjed
Iznajmljivanje kajaka 6,00 €/1h/dvosjed
Vožnja plovilom 5,00 €/1h/po osobi
Upotreba sopstvenog čamca na Crnom jezeru 5,00 €/1h
Korišćenje kuhinjske I restoranske opreme – Motel Sušica 2,00 €/1 dan/po osobi
Iznajmljivanje bicikala 3,00 €/1h
Iznajmljivanje bicikala 8,00 €/1 dan
Vožnja čamcem od splavišta do Žugića luke (u visini naknade uračunata ulaznica u NP Durmitor) 40,00 €/po osobi/po spustu
Vožnja čamcem od splavišta do Radovan luke(u visini naknade uračunata ulaznica u NP Durmitor) 90,00 €/po osobi/po spustu
Korišćenje usluga vodiča 40,00 €/4h
Korišćenje usluga vodiča 80,00 €/8h
Iznajmljivanje krplji 4,00 €/1 dan
Iznajmljivanje štapova za pješačenje 3,00 €/1 dan
Iznajmljivanje šatora 8,00 €/1 dan
Organizovana tura Durmitorski prsten -kombi- (u visini naknade uračunata ulaznica u NP Durmitor) 20,00 €/ po osobi/ po vožnji
Organizovana tura Durmitorski prsten -džip- (u visini naknade uračunata ulaznica u NP Durmitor 30,00 €/ po osobi/ po vožnji
Naknada za korišćenje objekata i prostora za određene namjene (parkiranje, kampovanje, loženje vatre) plaća se u visini i to za:
Korišćenje prostora za postavljanje šatora 3,00 €/1 dan
Korišćenje uređenih kamp prostora 20,00 €/1 dan
Smještaj Sušica NP Durmitor 10,00 €/1 dan/po osobi
Smještaj Škrka NP Durmitor 5,00 €/1 dan/po osobi
Loženje vatre na posebno uređenim mjestima(u cijenu uključena potrebna količina drveta) 5,00 €/1 dan
Naknada za snimanje igranih i komercijalnih filmova, spotova i reklama u nacionalnim parkovima plaća se u visini:
Igrani I komercijalni filmovi 200,00 €/1 dan
TV reklame I spotovi 400,00 €/1 dan
Naknada za sakupljanje i branje šumskih plodova plaća se u visini i to:
Dozvola za branje I sakupljanje šumskih plodova,gljiva,ljekovitog I aromatičnog bilja 50,00 €/1 godina/po osobi
Dozvola za branje I sakupljanje šumskih plodova,gljiva,ljekovitog I aromatičnog bilja 5,00 €/1 dan/po osobi
Naknada za sportski ribolov
Sportska ribolovna dozvola rijeka Tara 20,00 €/1 dan/po osobi
Sportska ribolovna dozvola Skrčko jezero 5,00 €/dan/po osobi
Sportska ribolovna dozvola Zabojsko jezero 10,00 €/dan/po osobi
Naknada za upotrebu plovila na jezerima i splavarenje rijekom Tarom utvrđuju se u visini i to:
SPLAV
Od II logora do Radovan Luke 250,00 €/po splavu
Od II logor do ušća Sušice 300,00 €/po splavu
ČAMAC
Od Kuline do II logora 10,00 €/po osobi
Od II logora do Žugića Luke 10,00 €/po osobi
Od II logora do Radovan Luke 30,00 €/po osobi
Od II logora do ušća Sušice 35,00 €/po osobi
Od Radovan Luke do ušća Sušice 20,00 €/po osobi
KAJAK
Od Bistrice do II logora 50,00 €/dvosjed
Od Bistrice do II logora 30,00 €/jednosjed
Od Kuline do II logora 30,00 €/dvosjed
Od Kuline do II logora 20,00 €/jednosjed
Od II logora do Žugića Luke 30,00 €/dvosjed
Od II logora do Žugića Luke 20,00 €/jednosjed
Od II logora do Radovan Luke 60,00 €/dvosjed
Od II logora do Radovan Luke 40,00 €/jednosjed
Od II logora do ušća Sušice 70,00 €/dvosjed
Od II logora do ušća Sušice 50,00 €/jednosjed
Od Radovan Luke do ušća Sušice 40,00 €/dvosjed
Od Radovan Luke do ušća Sušice 30,00 €/jednosjed
(u sve navedne cijene uračunat je pdv 21%-izuzev za ulaznice)
Godišnja ulaznica za sve nacionalne parkove  13,50€ / 1 godina/ po osobi