„Ono što je od samog početka obilježilo 2018. godinu je vrlo ambiciozno kreiran Program upravljanja u svakom smislu, od angažmana, ljudskih kapaciteta JPNPCG, do tehničkih i svakih drugih napora u realizaciji aktivnosti koje smo postavili kao ciljeve. Tako se upravo i završava programska godina, te sa zadovoljstvom danas možemo reći da smo energijom, radom, brižljivošću prema vrijednostima nacionalnih parkova ostvarili skoro sve što smo i planirali,” istakao je direktor JPNPCG Elvir Klica sumirajući turističke rezultate u NPCG.

Nacionalni parkovi Crne Gore tokom 2018. godine realizovali su veliki broj značajnih programskih aktivnosti, ali i kroz saradnju sa drugim subjektima ostvarili veoma dobre rezultate u brojnim oblastima značajnim za razvoj turizma i očuvanja životne sredine, što godinu koja je za nama čini veoma uspješnom. Posebno naglasivši saradnju sa Vladom Crne Gore, nadležnim ministarstvom, kao i lokalnim upravama i civilnim sektorom, Klica je istakao da je institucionalni okvir NPCG značajno unaprijeđen, što je doprinijelo izgradnji imidža pouzdanog partnera, posebno na polju zaštite prirode i razvoja održivog turizma.

„Kada je riječ o rezultatima ljetnje turističke sezone i broju posjetilaca, NPCG je posjetilo oko 450.000 posjetilaca, što je za 30% više u odnosu na prethodnu godinu. Takođe i ovih dana imamo posjetioce, što govori da se na neki način umanjuju efekti sezonalnosti u NPCG, odnosno realizovaćemo i u toku januara aktivnosti koje su usmjerene i u funkciji posjetilaca.

Javno preduzeće za nacionalne parkove se može pohvaliti i učešćem na brojnim međunarodnim i regionalnim turističkim sajmovima, na kojima je predstavilo turističku ponudu i za dobre rezlutate nagrađeno značajnim priznanjima.

“U saradnji sa Nacionalnom turističkom organizacijom učestvovali smo na najznačajnijim međunarodnim, ali i regionalnim turističkim sajmovima u Srbiji i Hrvatskoj, gdje smo predstavili turističku ponudu zasnovanu na aktivnom turizmu i dobili značajna turistička priznanja. Ono što je dodatno unaprijedilo promociju prirodnih i kulturnih vrijednosti i raznovrsne turističke ponude, bilo je pokretanje mobilne aplikacije i veb platforme koje na interaktivan način prezentuju brojne atrakcije zaštićenih područja, kao i novi vizuelni identitet NPCG, koji predstavlja nacionalne parkove kao svojevrstan brend naše države“, dodao je Klica.

Kada je riječ o izgradnji infrastrukture, izdvaja se projekat rekonstrukcije nacionalnih restorana „Crno jezero‟ i „Biogradsko jezero‟ čime je JPNPCG, nakon više godina, upotpunilo nedostajuću turističko-ugostiteljsku infrastrukturu, obezbijedilo kvalitetniji nivo turističke usluge i obogatilo turističku ponudu ne samo u ova dva zaštićena područja, već i na sjeveru Crne Gore. Takođe, postavili smo i sistem informativno-ulaznih punktova, izgradili objekte za Službu zaštite i sistem javnih toaleta.

„U narednoj godini, postavili smo ciljeve kroz naše strateške dokumente, koji će biti svojevrstan nastavak vizije naše institucije, ka još boljim rezultatima u funkciji očuvanja vrijednosti zaštićenih područja, posjetilaca, korisnika i zaposlenih. Očekuju nas, između ostalog, aktivnosti na izgradnji nove javne infrastrukture i formiranju novih turističkih proizvoda u cilju privlačenja većeg broja turista posebno u pred i post sezoni. Pored tradicionalnih promotivnih aktivnosti, radićemo na osmišljavanju efikasnijih marketinških online kampanja, što će dodatno doprinijeti vizibilitetu brenda nacionalnih parkova“, zaključio je Klica.

PR Služba

Written by Anes Lekic